czwartek, 4 czerwca 2020 14:00

Tarnowski biskup zabrania tradycyjnej procesji Bożego Ciała. Dlaczego?

Autor Marzena Gitler
Tarnowski biskup zabrania tradycyjnej procesji Bożego Ciała. Dlaczego?

Tarnowski Biskup Andrzej Jeż wydał komunikat dotyczący świętowania Bożego Ciała. Tradycyjnej procesji ulicami miast i wiosek w tym roku nie będzie.

"Zważywszy na trwający wciąż stan epidemii i w trosce o zdrowie wiernych oraz duszpasterzy, zalecam ograniczenie procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa do terenu wokół kościoła.

Przygotowanie uroczystości i przebieg liturgii wymagają zachowania wszystkich zaleceń sanitarnych (dystans społeczny oraz zasłanianie nosa i ust). Proszę o realizację szczegółowych wytycznych z dnia 27 maja br. przygotowanych przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie." - napisał w dzisiejszym komunikacie tarnowski biskup ordynariusz.

O tym, jak będą wyglądać tegoroczne obchody Bożego Ciała diecezja informowała na swojej stronie już 2 czerwca. "W parafiach trwają przygotowania i są plany, by procesje odbyły się wokół świątyń. W obecnym stanie prawnym praktycznie niemożliwe jest zorganizowanie tradycyjnej procesji eucharystycznej ulicami miast i wsi. Obowiązuje nas bowiem zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, a z doświadczenia wiemy, że na takich procesjach gromadzi się o wiele więcej osób. Wydaje się więc, że rozwiązaniem pośrednim jest poprowadzenie procesji eucharystycznej wokół kościoła w miarę możliwości po każdej Mszy św., zachowując przy tym wszelkie środki ostrożności - mówi ks. Michał Dąbrówka."Symboliczne cztery ołtarze mają powstać wokół świątyń. Tam, gdzie nie ma możliwości poprowadzenia procesji wokół kościoła zaplanowane są adoracje Najświętszego Sakramentu."

W diecezji tarnowskiej doszło do zakażenia koronawirusem podczas święceń kapłańskich, które 30 maja odbyły się w tuchowskim sanktuarium. W związku z tym odwołano też zaplanowaną na czwartek, 4 czerwca, przeniesioną z Wielkiego Czwartku, Mszę Krzyżma Świętego, na którą zaproszeni byli księża ze wszystkich parafii diecezji.

zobacz też:

Tuchów. Zakażenie na święceniach kapłańskich. Odwołane msze i nabożeństwa
Jak informują władze zakonne redeptorystów, na święcanich kapłańskich, które odbyły się w Tuchowie były osoby zakażone koronawirusem. Wczoraj na stronie internetowej Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej i na Facebooku ukazał się komunikat, informujacy o podejrzeniu kontaktu z osobą zakażoną i zamkni…
Sześć parafii na kwatarantanie, duchowni mogli zarazić się na święceniach kapłańskich
Już pięć parafii diecezji tarnowskiej i jedna z krakowskiej są objęte kwarantanną po tym, jak potwierdzono koronawirusa u osób, które 30 maja wzięły udział w święceniach kapłańskich w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. Sanepid w Brzesku i Tarnowie apeluje do osób, które miały kontakt z duchownymi o…
koronawirus najnowsze informacje

Tarnów - najnowsze informacje