czwartek, 4 czerwca 2020 09:37

Tuchów. Zakażenie na święceniach kapłańskich. Odwołane msze i nabożeństwa [AKTUALIZACJA]

Autor Marzena Gitler
Tuchów. Zakażenie na święceniach kapłańskich. Odwołane msze i nabożeństwa [AKTUALIZACJA]

Jak informują władze zakonne redeptorystów, na święcanich kapłańskich, które odbyły się w Tuchowie były osoby zakażone koronawirusem.  Wczoraj na stronie internetowej Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej i na Facebooku ukazał się komunikat, informujacy o podejrzeniu kontaktu z osobą zakażoną i zamknięciu kościoła i klasztoru.

"W związku z podejrzeniem o kontakt z osobą zarażoną Covid-19 kościół i klasztor będą zamknięte do wyjaśnienia sytuacji. Tym samym nabożeństw i mszy nie będzie.Wszystkie zamówione intencje będą odprawione w klasztornej kaplicy. Prosimy Was o modlitwę." - czytamy w komunikacie.

UWAGA! W związku z podejrzeniem o kontakt z osobą zarażoną Covid-19 kościół i klasztor będą zamknięte do wyjaśnienia...

Gepostet von Bazylika Mniejsza w Tuchowie am Mittwoch, 3. Juni 2020

Informację potwierdził w rozmowie z Radiem Kraków rzecznik prasowy Diecezji Tarnowskiej ks. Ryszard Nowak, który poinformował, że kontakt z tuchowską wspólnotą redemptorystów miało ostatnio więcej duchownych z diecezji.

Biskup Tarnowski odwołał też zaplanowane na dziś spotkanie modlitewne kapłanów diecezji tarnowskiej oraz Mszę Krzyżma Świętego, która miała się odbyć w kościele p.w. bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie.

Oświadczenie w sprawie sytuacji w Tuchowie wydały wladze zakonne Prowincji Warszawskiej Redemptorystów:

"Na początku czerwca doszło do zakażenia koronawirusem w kilku domach zakonnych redemptorystów w Polsce. W sobotę, 30 maja 2020 r. w Tuchowie k. Tarnowa odbyły się święcenia kapłańskie, które przebiegły przy zachowaniu obowiązujących przepisów władz sanitarnych i kościelnych. Niestety, na uroczystości były obecne osoby zakażone wirusem, wtedy tego zupełnie nieświadome. Wykazały to dopiero badania wykonane kilka dni później. W konsekwencji doszło do kolejnych zakażeń.

Pierwsza osoba chora, zaraz po otrzymaniu swoich wyników, powiadomiła nas o tym we wtorek, 2 czerwca ok. godz. 20.00 – czyli trzy dni po święceniach – i natychmiast zostały wdrożone dostępne środki ostrożności we wspólnotach, gdzie były osoby z pojawiającymi się objawami. Następnego dnia rano zostały powiadomione władze sanitarno-epidemiologiczne i potencjalnie chorzy poddali się badaniom.

Do godzin południowych 4 czerwca 2020 r. zostały potwierdzone trzy przypadki zachorowań. Inni członkowie wspólnot zakonnych mający kontakt z zarażonymi zostali poddani testom na obecność koronawirusa lub obecnie to się dokonuje.

W oczekiwaniu na wyniki badań, stosownie do obowiązujących przepisów, kwarantanną objęte zostały domy zakonne redemptorystów w Bardzie (diec. świdnicka), Kościelisku (arch. krakowska), Tuchowie (diec. tarnowska) i Wrocławiu. Czasowo zamknięte dla wiernych zostały też kościoły znajdujące się przy wymienionych domach zakonnych.

Cały czas, dochowując staranności, obserwujemy sytuację w innych wspólnotach zakonnych, gdzie – podkreślamy – nie ma obecnie objawów infekcji.

Władze Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i przełożeni poszczególnych domów zakonnych współpracują z właściwymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi. Dalsze działania i okres kwarantanny w wymienionych domach są uzależnione od decyzji powyższych służb, które monitorują rozwój sytuacji.

Informacje o podjętych działaniach, ograniczeniach w sprawowaniu posługi duszpasterskiej i trwaniu kwarantanny są podawane na bieżąco na stronach internetowych poszczególnych domów zakonnych i parafii, jak również w mediach społecznościowych.

Dziękujemy za słowa otuchy, wsparcie i modlitwę w niełatwej dla nas sytuacji. Wszystkich, a szczególnie chorych, polecamy wstawiennictwu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

o. Mariusz Mazurkiewicz, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów

Warszawa, 4 czerwca 2020 r."

W związku z epidemią w diecezji tarnowskiej odwołano też tradycyjne uliczne procesje Bożego Ciała.

AKTUALIZACJA:

Jak podaje Radio Kraków zakażenie potwierdzono już o 6 redemptorystów z Tuchowa. Kwarantanną objęto parafie w Kościelisku, Męcinie, Kaninie i Królówce. Sanepid w Bochni i Tarnowie apeluje do osób, które mogły mieć kontakt z duchownymi o zgłoszenie się do inspekcji sanitarnej.

„W związku ze stwierdzonym ogniskiem COVID-19 w domu zakonnym redemptorystów w Tuchowie, prosimy osoby, które uczestnicząc w mszach świętych w dniach 28 maja do 2 czerwca br., przyjmowały Komunię Świętą w kościele lub korzystały z kancelarii parafialnej, lub uczestniczyły w dniu skupienia dla narzeczonych lub też korzystały z poradni rodzinnej przy parafii ojców redemptorystów w Tuchowie, o kontakt telefoniczny z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tarnowie pod numerami telefonu: (14) 688 65 55, (14) 688 65 54, (14) 688 65 51, Od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 21:30, w sobotę od 7:30 do 14:30 lub na numer alarmowy, który jest czynny całą dobę: 602-430-042."

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni prosi o kontakt wszystkie osoby, które w dniu 31 maja 2020r. o godz. 9.00 i 11.00 uczestniczyły we Mszy św. w miejscowości Królówka i przyjmowały komunię świętą lub uczestniczyły w spowiedzi. Telefony kontaktowe do PSSE w Bochni: 14/612 32 34, 14/612 39 47,14/612 39 58, Telefon alarmowy 602 275 918"

zobacz też:

Tarnowski biskup zabrania tradycyjnej procesji Bożego Ciała. Dlaczego?
Tarnowski Biskup Andrzej Jeż wydał komunikat dotyczący świętowania Bożego Ciała. Tradycyjnej procesji ulicami miast i wiosek w tym roku nie będzie. “Zważywszy na trwający wciąż stan epidemii i w trosce o zdrowie wiernych oraz duszpasterzy, zalecam ograniczenie procesji eucharystycznych w Uroczystoś…
Sześć parafii na kwatarantanie, duchowni mogli zarazić się na święceniach kapłańskich
Już pięć parafii diecezji tarnowskiej i jedna z krakowskiej są objęte kwarantanną po tym, jak potwierdzono koronawirusa u osób, które 30 maja wzięły udział w święceniach kapłańskich w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie. Sanepid w Brzesku i Tarnowie apeluje do osób, które miały kontakt z duchownymi o…
koronawirus najnowsze informacje

Tarnów - najnowsze informacje