niedziela, 23 stycznia 2022 23:00

Te objawy poprzedzają Omikron. Występują dzień lub dwa przed zakażeniem. Nie wolno ich bagatelizować

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Te objawy poprzedzają Omikron. Występują dzień lub dwa przed zakażeniem. Nie wolno ich bagatelizować

Na dynamikę piątej fali epidemii koronawirusa wpływa nowa mutacja koronawirusa - Omikron. Eksperci wykazują, jakie są objawy poprzedzające zakażenie.

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że Omikron odpowiada już za ponad 20 proc. zakażeń na terenie kraju. Nowa mutacja koronawirusa od razu znalazła się pod okiem specjalistów. Eksperci informują, że znane są objawy poprzedzające zakażenie Omikronem.

– Wiele osób zakażonych zgłasza też objawy poprzedzające. Najczęściej są to bóle mięśni i stawowo-kostne, które pojawiają się na dzień lub dwa przed wystąpieniem innych objawów. U niektórych pacjentów występują też objawy od strony układu trawiennego

– wyjaśnia w rozmowie WP prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Zakażenie Omikronem

Infekcja Omikronem najczęściej trwa krócej, dlatego też w niektórych państwach pojawiła się tendencja do zmniejszania czasu izolacji.

Najczęstszymi objawami zakażenia są: zmęczenie, ból głowy, kaszel, katar i ból gardła.

– Wiemy też, że częściej w przebiegu wariantu Omikron dochodzi do bólu gardła, a znacznie rzadziej do utraty węchu i smaku. Generalnie wszystko wskazuje, że Omikronem łatwiej się zakażamy, ale i też szybciej przechodzimy przez chorobę. O ile w przypadku Delty do pojawienia się objawów dochodziło po ok. 3-4 dniach, to u zakażonych Omikronem objawy występują już nawet po dobie od zakażenia, ale mogą również szybciej ustępować

– powiedział WP dr Bartosz Fiałek, reumatolog oraz popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

Inf.: WP portal.abczdrowie.pl

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka