czwartek, 4 maja 2023 11:12

"Tego się nie spodziewałem". Jak poszło maturzystom z Krakowa?

Autor Mirosław Haładyj
"Tego się nie spodziewałem". Jak poszło maturzystom z Krakowa?

W czwartek (4 maja) maturzyści w całej Polsce zdawali egzamin pisemny z języka polskiego. Sprawdziliśmy, jak im poszło.

Egzamin maturalny z języka polskiego rozpoczął się o godz. 9:00. Na napisanie prac maturzyści zdający Formułę 2023 mieli 240 minut.  Z kolei maturzyści przystępujący do egzaminu w Formule 2015 mieli 170 minut i zakończyli pracę o godzinie 11:50.

Formuła 2015

Uczniowie 4-letnich techników musieli zmierzyć się z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego i kolejny raz z "Panem Tadeuszem" Adama Mickiewicza.

Do wyboru mieli jeden z dwóch tematów:

  • Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.

–Tego się nie spodziewałem – mówi w rozmowie z Głosem24 Krzysiek, tegoroczny maturzysta. –Drugi rok z rzędu pojawił się "Pan Tadeusz" i chyba nikt nie był na to psychicznie gotowy. Wybrałem "Przedwiośnie" i jestem zadowolony. Skończyłem przed czasem, miałem sporo czasu, żeby wszystko sprawdzić - dodaje.

Zdaniem niektórych matura była trudniejsza niż w zeszłym roku. –Moim zdaniem matura w tym roku była trudniejsza niż w poprzednim. Wybrałem "Pana Tadeusza", bo "Przedwiośnia" po prostu sobie nie przypomniałem. Nastawiałem się na "Dziady". "Pan Tadeusz" mnie zaskoczył, ale ja bardzo lubię Mickiewicza i rozważania na temat okoliczności wpływających na życie człowieka były przyjemnością. Jestem dobrej myśli – mówi Michał z Zespołu Szkół Łączności w Krakowie.

Formuła 2023

W formule 2023 do wyboru były dwa tematy:

  • Człowiek — istota pełna sprzeczności. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.
  • Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.

– Emocje opadły i cieszę się, że to już za mną, chociaż tak naprawdę jestem dobrej myśli. Poszło mi nieźle, jestem zadowolona, bo jeszcze wczoraj powtarzałam "Dżumę" i dziś zrobiłam z niej użytek. Wybrałam temat drugi. Skończyłam tak, żeby upewnić się, czy o czymś nie zapomniałam, ale nie wyszłam przed czasem. Teraz czekam na wyniki i na... matmę. Z nią stoję nieco gorzej, proszę trzymać kciuki – mówi Ania z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

Maturzyści chętnie twittują o egzaminie

Tegoroczni maturzyści, wzorem ubiegłych lat, chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami na temat tegorocznego egzaminu na Twitterze.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka