piątek, 5 marca 2021 13:53

Teleporady zostaną ograniczone. W jakich przypadkach?

Autor Aleksandra Tokarz
Teleporady zostaną ograniczone. W jakich przypadkach?

Minister zdrowia zapowiedział, że najprawdopodobniej jeszcze dziś podpisze rozporządzenie, które dotyczy kwestii teleporad. - Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu – stwierdził.

Jak zauważył Adam Niedzielski, nadużywanie teleporad niesie za sobą konsekwencje dla zdrowia publicznego. W związku z tym mają one zostać ograniczone.

Do tej pory teleporady były stosowane standardowo w każdej sytuacji. Jedynym wyjątkiem były dzieci do 2. roku życia, z którymi można było udać się na wizytę tradycyjną. Zapowiadane zmiany mają dotyczyć podwyższenia tego wieku do 6 roku życia.  

- Wiadomo, ze komunikacja z dzieckiem jest utrudniona, nie umie ono dokładnie określić swoich dolegliwości, więc teraz będzie możliwość udania się z nim na wizytę tradycyjną - tłumaczył minister zdrowia. Na życzenie rodzica bądź opiekuna dziecka wizyta tradycyjna będzie jednak mogła zostać zastąpiona teleporadą.

Kolejne zmiany dotyczą przypadku wizyty pierwszorazowej, osób, które po raz pierwszy odczuwają pewną dolegliwość, bądź gdy pacjent wyrazi życzenie, iż wizyta powinna odbyć się w sposób tradycyjny.

- Teleporada jest prawem pacjenta, ale z tego prawa może nie skorzystać i może oczekiwać wizyty w trybie tradycyjnym - tłumaczył Niedzielski.

„Jesteśmy w trudnej sytuacji”. Wprowadzono kolejne obostrzenia!
- Jesteśmy w sytuacji trudnej. Trzecia fala się rozwija. Przekraczamy poziomy 15 tys. Należy się spodziewać, że w przyszłym tygodniu możemy mieć nawet do czynienia z przekroczeniem poziomu 18 tys. zachorowań bądź więcej – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Wprowadzono kolejne obostrzenia.

fot. ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje