Nie tylko samochody są niebezpieczne dla zaskrońców, które nie są wężami jadowitymi i są pod ścisłą ochroną. Okazuje się, że prawdziwym zagrożeniem może być dla nich jeden z najlepszych przyjaciół człowieka.
"Tak wygląda zaskroniec po starciu z domowym kotkiem. Na szczęście kot został w miarę szybko spłoszony - napisało na Facebooku Nadleśnictwo Kolbudy Lasy Państwowe (woj. pomorskie). - W ten sposób w Polsce ginie kilkaset milionów ptaków, ssaków, gadów i płazów, niekiedy bardzo rzadkich. Naukowcy apelują, że kocie drapieżnictwo jest ogromnym zagrożeniem dla dzikiej przyrody. Koci behawioryści tłumaczą, że koty trzymane w domach żyją dłużej a ich samopoczucie nie ulega pogorszeniu. Jednak "zagorzali kociarze" wiedzą lepiej..."
Tak wygląda zaskroniec po starciu z domowym kotkiem. Na szczęście kot został w miarę szybko spłoszony. W ten sposób w...
Posted by Nadleśnictwo Kolbudy, Lasy Państwowe on Friday, September 25, 2020
Jak szacują polscy naukowcy ofiarą kotów w Polsce pada co roku ok. 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków. Aktywność tych drapieżników w skali kraju negatywnie wpływa na bioróżnorodność, np. na zagrożone wyginięciem gatunki ptaków.
Jak obliczyli - wiejskie koty przynoszą do domów około 48,1 mln drobnych ssaków oraz ok. 8,9 miliona ptaków każdego roku. Jeszcze więcej zwierząt koty zjadają. Szacunki dotyczące liczby ich ofiar mówią o 583,4 mln ssaków oraz 135,7 milionach ptaków w skali roku.
W przypadku ptaków ofiarą kotów padają najczęściej popularne gatunki, które gniazdują w pobliżu ludzkich osiedli: wróble, mazurki czy szpaki - gatunki, które nie są zagrożone, ale ich liczebność w Polsce maleje. Na atak kotów narażone są też ptaki zakładające gniazda na ziemi, np. pliszka żółta, skowronek czy pokląskwa.
Ssaki - głównie gryzonie - padają ofiarą kotów najczęściej jesienią, bo wtedy właśnie jest ich w przyrodzie najwięcej.
Warto dodać, że koty na wsi mają głównie za zadanie łapać myszy, dlatego często są bardzo źle karmione, co zmusza je do polowania.
Koty wychodzące na dwór są narażone na ryzyko wypadków na drogach i zakażenie się chorobami zwierzęcymi, dlatego najlepiej zadbamy o nie wypuszczając je tylko na wybieg zabezpieczony siatką lub wyprowadzając na smyczy. Dobrym rozwiązaniem jest też zabezpieczony siatką balkon.