środa, 1 grudnia 2021 08:08

Teren z ruinami zamku w Melsztynie własnością gminy? Podpisano list intencyjny

Autor Aleksandra Tokarz
Teren z ruinami zamku w Melsztynie własnością gminy? Podpisano list intencyjny

Rozpoczął się proces nabycia przez Gminę Zakliczyn nieruchomości gruntowej, na której stoją ruiny zamku w Melsztynie. Na wieży zamkowej podpisano list intencyjny pomiędzy gminą Zakliczyn a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie. Określa on zamianę nieruchomości, zgodnie z którym samorząd przekaże lasom państwowym cztery działki leśne o pow. ok. 2 ha, a w zamian otrzyma na własność teren, na którym stoją ruiny zamku w Melsztynie.

Gmina Zakliczyn już od 2018 roku prowadzi odbudowę wieży zamkowej w Melsztynie, nie będąc właścicielem terenów, na którym stoi zabytkowa budowla. Inwestycje opierają się na umowie użytkowania zawartej 2008 roku z właścicielem nieruchomości, którym jest Nadleśnictwo Brzesko. Podpisanie listu intencyjnego rozpoczęło procedurę zamiany nieruchomości pomiędzy Gminą Zakliczyn a Lasami Państwowymi.

- Nabycie przez Gminę Zakliczyn prawa własności do działki, na której znajdują się ruiny zamku w Melsztynie to otwarcie na nowe możliwości finansowania kolejnych etapów odbudowy zamku – powiedział burmistrz Dawid Chrobak.

Gmina Zakliczyn, nabywając na własność teren zamkowy, będzie mogła starać się m.in. o unijne dofinansowanie odbudowy zamku w Melsztynie. Do tej pory samorząd korzystał wyłącznie ze środków krajowych, pochodzących ze wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Łączna wartość wykonanych przez Gminę Zakliczyn od 2018 roku prac budowlano-konserwatorskich przy wieży zamku w Melsztynie wyniosła blisko 1,7 mln zł, w tym z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Ochrona zabytków” niemal 1,2 mln zł (ok. 70% wartości wykonanych prac).

List intencyjny określa, że podpisanie aktu notarialnego zamiany nieruchomości i przejęcia przez Gminę Zakliczyn działki, na której stoją ruiny zamku w Melsztynie nastąpi do 31 marca 2022 r.

fot. UG Zakliczyn

Tarnów - najnowsze informacje