sobota, 29 kwietnia 2023 07:43

To trzeba zobaczyć! Ponad stuletni samochód Barona Goetza przyjeżdża do Brzeska

Autor Julia Banaś
To trzeba zobaczyć! Ponad stuletni samochód Barona Goetza przyjeżdża do Brzeska

Postać Jana Albina Goetza-Okocimskiego, syna założyciela Browaru Okocim jest znana nie tylko mieszkańcom Brzeska i okolic. Już niebawem na własne oczy będzie można zobaczyć ważny element historii rodziny Goetzów – zabytkowe auto, którym ponad sto lat temu poruszał się sam baron.

Dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Browaru Okocim ten niezwykły pojazd zaparkuje przed niegdysiejszą siedzibą barona, a następnie pojawi się na brzeskim rynku, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli go podziwiać 1 maja w godz. 14:00-16:00.

Ponad stuletni samochód zaparkuje znów pod Pałacem Goetzów

Auto, o którym mowa, to Lorraine-Dietrich SMHI z 1913 roku! Ma 4,5 litra pojemności, pokonywał najwyższe europejskie pasma górskie i wyciąga ponad setkę na godzinę. Wg. jego właścicieli jest to jedyny zachowany egzemplarz z serii SMHI na świecie! Francuskie auto zostało zakupione w salonie w Warszawie, a jego pierwszym posiadaczem był nikt inny, jak właśnie Jan Albin Goetz-Okocimski.

Pojazd już niebawem znów znajdzie się w Brzesku! 1 maja będzie można go obejrzeć na brzeskim rynku, a z kolei 2 maja pod nowym Pałacem Goetzów odbędzie się rekonstrukcja pocztówki z widokiem auta i żołnierzy w mundurach z 1900 roku. Zdjęcia zostaną wykonane z udziałem grupy rekonstrukcyjnej żołnierzy CK. Na aucie specjalnie na tę okazję znajdzie się herb Goetzów oraz specjalna tablica rejestracyjna, nawiązująca do tych, które w dawnych czasach przyznawane były w ówczesnej Galicji.

Pomysł na sprowadzenie auta zrodził się po zobaczeniu pocztówki z autem stojącym przed pałacem Goetzów na jednym z portali aukcyjnych. Jako Stowarzyszenie Miłośników Browaru Okocim chcieliśmy zakupić pocztówkę, ale ktoś nas niestety ubiegł, więc postanowiliśmy ją odtworzyć – mówi Jerzy Babraj, Lider Działu Pakowania Browaru Okocim i dodaje – Z dużym zaangażowaniem pielęgnujemy tradycje związane z Browarem Okocim i rodziną Goetzów. Sprowadzenie do Brzeska samochodu, którym poruszał się sam baron, jest tego ważnym elementem. 110-letni pojazd z pewnością będzie dużą gratką – nie tylko dla lokalnych fanów motoryzacji czy historii. Możliwość zobaczenia na własne oczy tak zasłużonego auta z pewnością pozostanie w pamięci na długo.

Trudno w to uwierzyć, ale pojazd jeszcze w 1999 roku jeździł po drogach Hiszpanii. Na co dzień samochód znajduje się w Auto Muzeum Jana i Macieja Pedów w Gostyniu.

Auto pojawi się w Brzesku dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Browaru Okocim, Hotelu August, Pałacu Goetzów, marekołdras.pl studio, Grupy Rekonstrukcyjna II Brygady Legionów i Gorlice 1915, Urzędu Miasta Brzesko oraz Auto-Muzeum w Gostyniu.

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka