poniedziałek, 1 listopada 2021 08:56

Tour de Konstytucja ponownie w Dobczycach. „Chcemy okazać wsparcie”

Autor Tomasz Stępień
Tour de Konstytucja ponownie w Dobczycach. „Chcemy okazać wsparcie”

W niedzielę 7 listopada 2021 o godzinie 13:00 na dobczyckim rynku zawita "Przystanek na żądanie - Tour de Konstytucja". To już drugie takie wydarzenie organizowane w Dobczycach. Poprzednie, z czerwca skończyło się sporą aferą.

Celem projektu „Tour de Konstytucja”, organizowanego przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego, jest popularyzacja polskiej Konstytucji i praktyki ustrojowej obecnej ustawy zasadniczej, zatem wpisuje się on w cele systemu oświaty. W ramach projektu odwiedzono już kilkadziesiąt polskich miast, ale jednym z najlepiej zapamiętanych będzie to, które odbyło się 8 czerwca 2021r. na Rynku w Dobczycach. Na spotkaniu pojawiły się dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 1, a potem uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach. – I w tym momencie pojawił się… kłopot, gdyż nasza wizyta, a przede wszystkim udział uczniów nie wszystkim się spodobały – piszą organizatorzy akcji.

Rzeczywiście. Najpierw małopolska kurator, Barbara Nowak, ostro skrytykowała placówki, wysłała do nich kontrole i zapowiedziała wyciągnięcie konsekwencji.

- Byliśmy świadkami absolutnego skandalu. Sprawdzimy, czy rodzice byli poinformowani o tym, jakie spotkanie zafundowano ich dzieciom. Jeżeli okaże się, że rodzice nic o tym nie wiedzą, to osoby za to odpowiedzialne poniosą konsekwencje. Mogę zapewnić, że z całą stanowczością tego przypilnuję - powiedziała kurator w rozmowie z portalem wpolityce.pl.

Wtórował jej Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek. – To jest skandal. Natychmiast zainterweniuję. To obrzydliwy skandal, który będę wyjaśniał. Użyję wszystkich narzędzi, które ma do swojej dyspozycji minister edukacji i nauki – zapowiedział w rozmowie z tym samym portalem.

Jak piszą organizatorzy eventu, który odbędzie się 7 listopada, reperkusje tamtego dnia odczuwają do dziś Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach, Aleksandra Sutkowska, która została zawieszona, a także nauczyciele tej placówki. I dlatego po raz kolejny przyjadą do Dobczyc. – Pragniemy okazać im wsparcie. Chcemy po raz kolejny pokazać, że Tour de Konstytucja jest dla każdego (także dla uczniów podstawówki) i nie ma NIC wspólnego w polityką – piszą organizatorzy. – Chcemy pokazać, ze Tour de Konstytucja jest dla Was!

Na dobczycki Rynek zawitają: Robert Hojda, Danuta Przywara, Adam Bodnar, Igor Tuleya, Waldemar Żurek, Paweł Juszczyszyn, Piotr Gąciarek, Anna Glowacka, Maciej Czajka, Bartosz Swaczyna, Kinga Dagmara Siadlak, Zbigniew Hołdys, Andrzej Chyra, Waldemar Starzak, Fryderyk Zoll.

fot: Tour de Konstytucja

Myślenice - najnowsze informacje