środa, 24 lutego 2021 11:54

Trzecia część epickiej historii już w księgarniach. Czym tym razem zaskoczy Kristina Sabaliauskaitė?

Autor Mirosław Haładyj
Trzecia część epickiej historii już w księgarniach. Czym tym razem zaskoczy Kristina Sabaliauskaitė?

Od dziś w księgarniach dostępna jest bestsellerowa powieść o przekraczaniu granic duszy i ciała w świecie pełnym sprzeczności, gdzie żądza władzy, zbrodnie, miłość oraz cielesne pokusy mieszają się z dojmującą samotnością, wiecznym mrokiem i wiarą w tajemne siły. Akcja nowej powieści Kristina Sabaliauskaitė osadzona jest w Rzeczpospolitej Obojga Narodów w przededniu nowej epoki.

Wielkie Księstwo Litewskie, połowa XVIII wieku. Po latach wojen i głodu nastały spokojne i dostatnie czasy saskie. Trzydziestosiedmioletni Piotr Antoni Narwojsz, najstarszy syn Anny Katarzyny i Jana Izydora, zamożny i pragmatyczny ekonom, wraz z pobożną żoną Placydą Amelią i trójką dzieci wiedzie stateczny z pozoru żywot w okazałym dworku w Wilnie. Spokój Piotra Antoniego zakłócają jednak natrętne czarne myśli i pytania, na które wciąż szuka odpowiedzi. Pewnego dnia hetman Michał Kazimierz Radziwiłł Rybeńko powierza mu sekretną misję. Piotr Antoni musi udać się w podróż, która wystawi jego zdrowy rozsądek na ogromną próbę…

Jak poradzi sobie ze skandalami książęcego rodu, słodkimi pokusami i co wyniknie ze spotkania z pewnym gwałtownym człowiekiem, który podobno para się alchemią, brata z Żydami, więzi żonę i ma harem kochanek? Czy Piotr Antoni zdoła wypełnić pustkę, która zionie w jego duszy?

Kristina Sabaliauskaitė zabiera nas na wyprawę po nieokiełznanym, rozkochanym w zabawie i skandalach rokokowym świecie pełnym alchemii i mroku, złudzeń i złych przeczuć, otwierającym się powoli na idee, które przyniesie nowa epoka – wiarę w naukę, równość kobiet i mężczyzn, stanów i religii, wolność przekonań.

Wydawnictwo Literackie zaprasza dziś o godz. 19:00 na spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė z okazji polskiej premiery trzeciego tomu sagi Silva rerum. Rozmowę na Facebooku Wydawnictwa Literackiego poprowadzi Michał Nogaś.

Spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė
Wydawnictwo Literackie zaprasza na spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė z okazji polskiej premiery trzeciego tomu sagi „Silva rerum”. Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś. O książce: Rzeczpospolita Obojga Narodów w przededniu nowej epoki. Bestsellerowa powieść o przekraczaniu granic duszy i ciała w świe…

Trzecia część epickiej historii

Żywot człowieka majętnego. Rokokowa odsłona bestsellerowej sagi o dziejach szlacheckiego rodu z Litwy i historii, która stała się kamieniem węgielnym naszej współczesności.

Wilno, Anno Domini 1748. Trzydziestosiedmioletni Piotr Antoni z Milkont Narwojsz, najstarszy syn Anny Katarzyny i Jana Izydora, wraz z żoną i trójką dzieci mieszka w okazałym dworku w mieście. Nie poszczęściło się jego rodzeństwu – Teofila zeszła na manowce, a bracia ledwo wiążą koniec z końcem. On jednak, dzięki posadzie ekonoma u księcia Michała Kazimierza Radziwiłła Rybeńko, wie, co to wystawne życie, i nie wtajemniczając w to żony, Placydy Amelii, ochoczo korzysta z jego uroków i rozkoszy. „Milczenie jest złotem” – mawia, a potężny magnat płaci hojnie za dyskrecję sługi.

I oto właśnie Piotr Antoni wrócił z przeszpiegów u książęcego kuzyna, jak fama niesie – porywacza, zabójcy, gwałtownika, który zniewolił żonę, trzyma harem kochanek, a co gorsza, przeszedł na żydowską wiarę... Spotkanie z człowiekiem, który przekroczył wszelkie możliwe granice, niespodzianie wytrąca stabilne życie Piotra Antoniego z kolein liczb, cyfr i faktów, którym ufał dotąd bez zastanowienia. Co takiego stało się w Turnie, utopijnej krainie rodem z filozoficznych traktatów? Jak potoczą się dalsze losy Narwojsza i jego bliskich, jaką historię zapisze w rodzinnej sylwie?

W tej podróży do utraty tchu – z tętniącego życiem Wilna, przez zielone litewskie lasy i niebezpieczne trakty, po zamek w Nieświeżu, stolicę Radziwiłłowskiego państwa w państwie – poznajemy oszałamiający zmysły i pełen powabu świat rokokowy, rozkochany w muzyce i teatrze – ulotnych i ułudnych, jak i on sam. Świat rozdarty, pełen ukrytych napięć, niejasnych tęsknot oraz przeczuć nadchodzących nieszczęść, otwierający się z wolna na idee, które przyniesie stojąca u progu epoka – naukowe poznanie, początki pojęcia praw człowieka, marzenie o wolności myśli, stanów i płci.

Silva Rerum III
Żywot człowieka majętnego. Rokokowa odsłona bestsellerowej sagi o dziejach szlacheckiego rodu z Litwy i historii, która stała się kamieniem węgielnym naszej współczesności.


Kristina Sabaliauskaitė – najwybitniejsza współczesna litewska pisarka, mająca polskie korzenie, doktor historii sztuki i doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, laureatka Nagrody im. Liudasa Dovydenasa oraz Nagrody św. Krzysztofa. Autorka bestsellerowych powieści, dylogii Petro imperatorė i tetralogii Silva rerum, które zostały okrzyknięte wydarzeniem literackim na Litwie i doczekały się też wielu nagród i tłumaczeń. Polski przekład pierwszej części cyklu Silva rerum znalazł się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Fot. i opis książki pochodzą od wydawcy

Dobra książka

Dobra książka - najnowsze informacje