środa, 13 stycznia 2021 09:27

Turystyka w Wieliczce w dramatycznej sytuacji. Burmistrz apeluje do premiera o pomoc

Autor Marzena Gitler
Turystyka w Wieliczce w dramatycznej sytuacji. Burmistrz apeluje do premiera o pomoc

Po przedłużeniu lockdownu rząd zapowiedział miliardowe wsparcie dla gmin górskich. O objęcie rządowym programem apeluje do premiera burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W wysłanym 12 stycznia piśmie do premiera Mateusza Morwieckiego Artur Kozioł przypomina o wielkiej roli, jaką odgrywa turystyka w tej podkrakowskiej gminie. W 2019 roku Kopelnię Soli Wieliczka odwiedziło blisko dwa miliony turystów. W tym roku większość czasu była decyzją rzadu zamknięta.

"W związku z ogłoszoną przez Pana zapowiedzią uruchomienia przez Rząd specjalnego wsparcia finansowego dla gmin i przedsiębiorców prowadzących działalność na terenach górskich pragnę zwrócić uwagę na potrzebę włączenia w ten program gminy Wieliczka, która pozostaje w bliskim sąsiedztwie wskazanych obszarów, a której wiodącą gałęzią rozwoju gospodarczego jest turystyka - przypomina burmistrz Artur Kozioł. - Wieliczka od wielu lat uchodzi za jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w województwie małopolskim, ale także w skali całej Polski, którego główną atrakcją jest doskonale znana na całym świecie, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kopalnia Soli. Przed rozpoczęciem epidemii Covid-19 nasze miasto odwiedzało ponad 2 mln turystów rocznie. Od chwili rozpoczęcia epidemii liczba ta zmniejszyła się diametralnie, na skutek wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu się i podróżowaniu, a także w wyniku zwiększonej ostrożności ludzi wobec rosnącej liczby zachorowań. Na kondycję wielickiej branży turystycznej szczególnie mocno wpłynął brak turystów z zagranicy, którzy wcześniej tak licznie odwiedzali Solne Miasto.

Turyści przyjeżdżający do Wieliczki stanowią podstawę dla funkcjonowania i rozwoju branży turystycznej na terenie gminy, na którą składa się bardzo mocno rozwinięta infrastruktura (hotele, gospodarstwa agroturystyczne, kwatery prywatne, restauracje, gastronomia, punkty sprzedaży itp.), ale także cały obszar związany z transportem (firmy transportowe, taksówkarze, parkingi). Proszę również zwrócić uwagę na kilkuset przewodników wielickiej Kopalni, producentów pamiątek i setek osób pracujących w otoczeniu Kopalni Soli. W chwili obecnej wielu przedsiębiorców zostało zmuszonych do zamknięcia lub zawieszenia swoich działalności, gdyż nawet krótki czas „otwarcia turystyki” w okresie wakacji nie przyniósł spodziewanego zysku, który mógłby pozwolić na pokrycie kosztów utrzymania firm. Obecne zamknięcie dodatkowo wstrzymuje branżę turystyczną, a ukazująca się perspektywa najbliższych miesięcy również nie nastraja optymistycznie.

Dlatego, w nawiązaniu do przedstawionej propozycji Rządu związanej z przyznaniem pomocy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wnioskuję o wsparcie dla gminy Wieliczka poprzez udzielenie 80-procentowej rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Dzięki tej formie wsparcia gmina mogłaby wprowadzić zwolnienia podatkowe dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej, co byłoby dużą pomocą dla przedsiębiorców.

Wszyscy mamy świadomość, że znaleźliśmy się w bardzo trudnej sytuacji spowodowanej trwającą epidemią. W tym miejscu apeluję jednak, wykorzystajmy wszystkie dostępne narzędzia, które dają możliwość wsparcia tych dziedzin gospodarki, które najbardziej ucierpiały w czasie pandemii. Tylko takimi działaniami jesteśmy w stanie przeciwdziałać negatywnym jej skutkom.

Dlatego ponownie zwracam się do Pana, Panie Premierze o udzielenie pomocy naszym przedsiębiorcom, mieszkańcom,  przez włączenie gminy Wieliczka do programu wsparcia gmin, które szczególnie ucierpiały w wyniku zamknięcia branży turystycznej, wnioskuję tym samym o możliwość skorzystania z proponowanych w ramach programu instrumentów wsparcia" - apeluje burmistrz Wieliczki.

Czy premier dostrzerze wyjatkową trudną sytaucję wielickiej branży turystycznej i pomoże poszkodowanym przedsiebiorcom? Zobaczymy.

foto: By LoMit - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40400303

zobacz też:

Będzie miliard złotych dla górali?
200 gmin położonych na terenach górskich będzie mogło skorzystać z pomocy rządu. W ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ma być realizowane wsparcie dla samorządów. 200 gmin położonych na terenach górskich będzie mogło skorzystać z pomocy rządu. Jak informuje Business Insider Polska kwota …
Lockdown przedłużony o dwa tygodnie. Co to znaczy dla gospodarki?
Minister Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji poinformował o przedłużeniu wszystkich obowiązujących obostrzeń poza kwestią nauki stacjonarnej w klasach 1-3 szkół podstawowych. Do 31 stycznia obowiązuje zakaz zgromadzeń publicznych [/rzecznik-rzadu-o-sylwesterze-policja-moze-nakladac…
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje