poniedziałek, 27 maja 2024 09:27

Ulicami Tarnowa ponownie przejdzie Spacer Szlakiem Maszkaronów

Autor Patryk Trzaska
Ulicami Tarnowa ponownie przejdzie Spacer Szlakiem Maszkaronów

Są małe i od razu zdobyły serca mieszkańców. Maszkarony, bo o nich mowa, od tygodni są na ustach tarnowian. Z tego powodu już niedługo ulicami miasta przejdzie Spacer Szlakiem Maszkaronów.

Maszkarony są wykonane ze stopu metali i wysokie na 30 cm. Dominuje w nich oczywiście głowa, podobnie jak w tych na tarnowskim ratuszu. Ich wygląd zaprezentowano podczas urodzin miasta. Czternaście trzydziestocentymetrowych postaci zostało zamontowanych w różnych częściach miasta.

Duch Teatru nawiedza wejście do Teatru im. Ludwika Solskiego, Strażnik Żywiołów stanie na schodach przy Placu Węgierskim (od ulicy Fortecznej), a Strażnik Tożsamości będzie bronił Multimedialnego Centrum Artystycznego. Maszkaron Młodych pojawi się na parklecie na ulicy Wałowej (naprzeciwko restauracji Sofa), kolejny pod Zaułkiem Łokietka – gdzie stanie Trefniś. Skręcając w ulicę Kopernika będzie można natknąć się na Sprzedawcę Marzeń (przy Amfiteatrze). Wracając i kierując się na rynek, zapoznamy się z maszkaronem Wszechświata, który stanął przy Pasażu Odkryć.

Idąc później ulicą Krakowską, spotkamy kolejnych, „strasznych” protektorów miasta – na Placu Sobieskiego będzie Nowy Mieszkaniec, na parapecie Czytelni Naukowej – Zaczytany, a przy woonerfie zasiądzie Wiedząca (Ta, która wszystko wie). Skręcając do kina Marzenie natkniemy się natomiast na Filmowca. Zmieniając kierunek i idąc na ulicę Bernardyńską, spotkamy Czystej Wody Maszkarona, a na Kładce Zakochanych nad Wątokiem będą podwójne, zakochane maszkarony. Wynalazca/Wizjoner pojawił się na Placu Szczepanika.

Przy każdej z postaci będzie zamontowany został kod QR, który odsyła nas do strony z filmem promocyjnym oraz aktywną mapką.

Wykonanie wszystkich rzeźb maszkaronów kosztowało 126 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z Funduszy Norweskich.

Nowa atrakcja z miejsca zyskała ogromną popularność wśród mieszkańców, ale również turystów, którzy chętnie fotografują się z maszkaronami. Z tego powodu postanowiono zorganizować Spacer Szlakiem Maszkaronów. Wydarzenie przerosło frekwencją oczekiwania organizatorów.

Po sukcesie pierwszej edycji, szykuje się kolejny Spacer Szlakiem Maszkaronów. W najbliższą środę, 29 maja będzie można ponownie poszukać ukrytych figurek wraz z przewodnikiem oraz mapką z naklejkami w ręce. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17  przy Tarnowskim Centrum Informacji (Rynek 7).

Spacer będzie się  różnił od pierwotnej wersji, ponieważ organizowany jest w ramach Miejskiego Dnia Dziecka. – Nie chcemy zdradzać szczegółów, ale warto zapoznać się przed spacerkiem z mapką naszych maszkaronów, która znajduje się na stronie – mówi Maria Zawada-Bilik z biura promocji UMT.

Foto: UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka