środa, 11 grudnia 2019 15:43

Prof. Janusz Kowal. Kim jest wybitny wieliczanin?

Autor Marzena Gitler
Prof. Janusz Kowal. Kim jest wybitny wieliczanin?

Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” zaprasza w środę 18 grudnia b.r. na godz.16.00 do sali „Magistrat”  na 14 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! 30-te  z serii: „Zabytki Wieliczki” pt.   „Ochrona i rewitalizacja dziedzictwa architektury przemysłowej i zabytków techniki (w szczególności zabytków związanych z górnictwem)”  z prelekcją dr hab. Andrzeja Gaczoła, prof. Politechniki Krakowskiej z Wydziału Architektury. A co wydarzyło się na ostatnim?

27 listopada  o godz.16.00- tej w Wieliczce w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka rozpoczęło się 13 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!,  18-te z serii: „W nauce i wiedzy”.

Bohaterem spotkania był wieliczanin prof. dr hab. inż. Janusz Kowal z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, specjalista w zakresie dynamiki maszyn, wibroakustyki, teorii sterowania, w latach 1999-2002 i 2002-2005 prorektor AGH, przewodniczący Zespołu Nauk Inżynieryjno-Technicznych, Rady Doskonałości Naukowej i Komitetu Budowy Maszyn PAN, członek Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” od 1999 r.”. Na spotkaniach z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie“ w latach 1998-2017, w ramach serii „W nauce i wiedzy“ prezentowano  wieliczan - profesorów zasłużonych dla polskiej i światowej nauki; z AGH: Wojciecha Batkę, Władysława Dudka, Zbigniewa Engela, Zygmunta Kaweckiego, Władysława Ptaka, Adama Klicha, Wojciecha Łużnego, Wiesławę Sikorę, Leszka Stocha, Tadeusza Uhla; z PAN:  Bogusława Majora; z Akademii Medycznej: Kazimierza Janickiego, Mieczysława Skulimowskiego, Marka Radomskiego; z UJ: Tadeusza Borkowskiego, Stanisława Gawędę, Andrzeja Magierę; z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie -  Bogumiła Zagajewskiego. Relacje ze spotkań niżej podpisana opublikowała w zeszytach serii wydawniczej „Biblioteczka Wielicka”.

Na wstępie Jadwiga Duda, prezes KPW, organizująca i prowadząca spotkanie, powitała zebranych w tym profesorów prelegentów: Janusza Kowala i Bolesława Karwata oraz profesorów wcześniej prezentowanych: Wojciecha Batkę i Bogusława Majora. Wręczyła Leszkowi Woźnikowi legitymację nr 96 członka Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” oraz dyplom za pracę społeczną jako kwestarz w 14 kweście na wielickim cmentarzu 1.11. b.r. Dyplomy za kwestowanie otrzymali: Stanisława Cygankiewicz, Andrzej Gaczoł, Anna Kisiel, Jan Matzke, Wanda Polan,  Janina Tańcula, Marian Sipóra. Wspomniała osoby, uczestników spotkań „Wieliczka-Wieliczanie”, którzy zmarli w listopadzie b.r.: Edwarda Kozioła, Edwarda Mikułę z KPW,   Annę Kudelę ze Skawiny, Ferdynanda Talagę. Zebrani w ich intencji odmówili modlitwę „Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…”. Przedstawiła nowości wydawnicze: „Biuletyn AGH” nr 142, książkę pt. „Sławni znani i nieznani mieszkańcy powiatu wielickiego” pod redakcją Barbary Zapadlińskiej wydaną z okazji 25-lecia „Panoramy Powiatu Wielickiego” , mapę „Wyskocz za Kraków” wydaną przez LGD Powiatu Wielickiego.

Z przebojami światowych musicali wystąpił Big Band Wieliczka z Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce pod kierunkiem: Pawła Gajewskiego,  Arkadiusza Bały, Artura Ciborowskiego, Ignacego Stojka  oraz rodziców:  Jerzego Gałoński i Dariusza Ulatowskiego. Publiczność występ nagrodziła gromkimi brawami.  Za występ Big Band Wieliczka na spotkaniu dziękujemy Agnieszce Korczyńskiej, nauczycielce w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce.

Prelekcje z prezentacjami wygłosili: prof. dr hab. inż. Bolesław Karwat z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, sekretarz Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych i Komitetu Budowy Maszyn PAN – „Sylwetka profesora Janusza Kowala z AGH.” i prof. dr hab. inż. Janusz Kowal – „Wybrane problemy sterowania drganiami”.

Po prelekcjach pytania do prelegentów skierowały Halina Pracuch i Jadwiga Duda, która podziękowała profesorom za wygłoszone prelekcje, wręczając im od burmistrza egzemplarze książki Pawła Figlewicza pt. „Święto Wolności. Dzieje Wieliczki w okresie samorządowym 1990 – 2018”.  Przebieg spotkania fotografował Tomasz Pieprzyca- Dziękujemy. 13 spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie” Bis! odbyło się ono dzięki współpracy KPW  z Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka, Wydziałem  Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zorganizowało je Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół Wieliczki” (KPW) pod patronatem  Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka. Uczestniczyło w nim 50 osób w tym 20 z KPW. Deklarację wstąpienia do KPW złożył prof.dr.hab. inż. Bogusław Major.

Opracowała Jadwiga Duda

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka