wtorek, 4 lipca 2023 06:29

Z myślą o pacjentach. 3 mln zł z budżetu państwa na rozbudowę Szpitala Powiatowego im. św. Jana Pawła II w Wadowicach

Autor Mirosław Haładyj
Z myślą o pacjentach. 3 mln zł z budżetu państwa na rozbudowę Szpitala Powiatowego im. św. Jana Pawła II w Wadowicach

Historia lecznictwa w Wadowicach sięga XVII stulecia, natomiast pierwszy szpital powstał niespełna dwa wieki później. Na przestrzeni setek lat zaszło wiele zmian, ale obecny Szpital Powiatowy im. św. Jana Pawła II w Wadowicach nie zwalnia tempa i jest stale modernizowany. Wszystko to z myślą o pacjentach. Aktualnie w Szpitalu trwa wielomilionowa inwestycja polegająca na nadbudowaniu pawilonu „E” o dodatkowe dwie kondygnacje. Na jej realizację placówka pozyskała środki z różnych źródeł, w tym m.in. z budżetu państwa.

21 czerwca wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał z przedstawicielami Powiatu Wadowickiego: starostą Eugeniuszem Kurdasem i wicestarostą Beatą Smolec umowę potwierdzającą przyznanie dofinansowania w wysokości trzech milionów złotych z rezerwy ogólnej premiera. W wydarzeniu uczestniczył także poseł na Sejm RP Filip Kaczyński.

– O rozbudowę Szpitala zabiegaliśmy od dłuższego czasu. Historia pozyskania środków sięga jeszcze roku ubiegłego. Bardzo się cieszę, że polski rząd ma możliwość dołożenia się do realizacji tak ambitnego zadania. Dziękuję Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Panu Wojewodzie Łukaszowi Kmicie. Mamy to! Bardzo się cieszę, wielkie gratulacje – mówi poseł F. Kaczyński. – Sukcesywnie likwidujemy bariery infrastrukturalne. Chcemy, aby Małopolanie mieli jednakowy dostęp do wszystkich usług, w szczególności tych związanych z ochroną zdrowia. Dzięki środkom z budżetu państwa przyznanym przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego w wysokości 3 mln zł, Szpital Powiatowy w Wadowicach będzie mógł wykonać niezbędne prace wykończeniowe w dobudowywanych kondygnacjach istniejącego pawilonu „E”. W efekcie poprawi się bezpieczeństwo pacjentów, a świadczone usługi medyczne zyskają nową, lepszą jakość – podkreśla wojewoda Ł. Kmita.
– Zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu oraz turystów do nas przyjeżdżających to dla obecnego zarządu i Rady Powiatu absolutne priorytety. Dlatego wspólnie z dyrekcją Szpitala im. św. Jana Pawła II w Wadowicach zdecydowaliśmy się na kolejną wielką inwestycję w powiatową służbę zdrowia, czyli nadbudowę pawilonu „E” o dwie kondygnacje. Dzięki wszechstronnemu wsparciu ta ogromna inwestycja już niedługo będzie miała swój finał – podkreśla starosta E. Kurdas.- Dziękując za tę pomoc chciałbym w sposób szczególny podziękować Panu posłowi Filipowi Kaczyńskiemu. To dobry duch naszego samorządu, który zawsze wspiera nasze starania o środki zewnętrzne. Tak było i tym razem. Był z nami i pomagał na każdym etapie starań o pieniądze z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni – dodaje.

– Realizacja inwestycji to skok w rozwoju Szpitala. Spowoduje ona nie tylko znaczne zwiększenie dostępności dla mieszkańców świadczeń medycznych w zakresie nie wykonywanych dotychczas w powiecie krótkich procedur jednodniowych i rozwój szybkiej diagnostyki, ale także umożliwi bardziej racjonalne rozłożenie funkcji szpitala. Na zwolnionych przestrzeniach uruchomiona zostanie rehabilitacja prowadzona w trybie leczenia stacjonarnego i dziennego – podsumowuje dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach Barbara Bulanowska.

Przypomnijmy, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach w czerwcu 2022 r. rozpoczął realizację inwestycji pn. „Przeciwdziałanie skutkom społecznym pandemii COVID-19 oraz poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego Szpitala im. św. Jana Pawła II w Wadowicach poprzez nadbudowę pawilonu „E” o dwie kondygnacje wraz z niezbędnym wyposażeniem” w ramach Działania 14.1 REACT – EU dla zdrowia, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Projekt  zakłada rozbudowę głównego pawilonu szpitala o dwie kondygnacje, których planowana powierzchnia użytkowa to prawie 2,5 tys. m2. Na jednej z nich utworzony zostanie nowoczesny Ośrodek Szybkiej Diagnostyki i Terapii Krótkoterminowej. W ramach Ośrodka skonsolidowane zostaną pracownie diagnostyczne i Oddział Chirurgii I Dnia z dwoma salami operacyjnymi. Będą tam przeprowadzane jednodniowe zabiegi, m.in. z zakresu otolaryngologii i okulistyki oraz endoskopowe badania diagnostyczne. Uruchomione zostaną trzy sale w ramach Pracowni Endoskopii, tj. sale do gastroskopii, kolonoskopii i cystoskopii. Na kolejnej kondygnacji zostaną rozlokowane dwa oddziały wewnętrzne, które obecnie znajdują się w różnych częściach szpitala. Takie rozwiązanie pozwoli na ograniczenie transmisji wewnątrzszpitalnych oraz zaspokoi potrzeby zdrowotne pacjentów w zakresie świadczeń niezrealizowanych w okresie pandemii.

Szacunkowa wartość inwestycji wynosi ok. 42,5 mln zł. Kwota na ten cel pochodzi z różnych źródeł. Dofinansowanie z budżetu Powiatu Wadowickiego wyniosło 15 mln zł; Marszałek Województwa Małopolskiego przekazał niemal 15 mln zł w ramach działania 14.1 REACT-EU dla zdrowia; 3 mln zł pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa; kolejne 3 mln zł to środki przekazane przez gminy powiatu wadowickiego; pozostała kwota to środki własne Szpitala oraz pożyczka z budżetu Powiatu Wadowickiego.  Plac budowy został przekazany wykonawcy – firmie WARBUD S.A. z Warszawy w lipcu 2022 r., a harmonogram prac zakłada wykonanie inwestycji do końca września bieżącego roku. Aktualnie trwają prace związane z wykonaniem instalacji wentylacyjnych, elektrycznych oraz teletechnicznych. W pełni zaawansowane są prace wykończeniowe związane z przygotowaniem podłoża pod wykładziny, trwa wykonywanie konstrukcji sufitów podwieszanych, montaż opraw oświetleniowych oraz obudowy sal operacyjnych. Do wykonania pozostał jeszcze montaż odbojnic, narożników, biały montaż sanitariatów, parawanów, osprzętu elektrycznego, sieci LAN i sterowania, a także dostawa i montaż wyposażenia.

Inf. i foto: SP w Wadowicach

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka