piątek, 4 grudnia 2020 12:58

W limanowskim szpitalu powstanie stanowisko badań molekularnych

Autor Aleksandra Tokarz
W limanowskim szpitalu powstanie stanowisko badań molekularnych

Limanowski szpital otrzymał dofinansowanie w kwocie ponad 433 tys. złotych na zakup wyposażenia oraz urządzeń Stanowiska Badań Molekularnych. Sprzęt ten umożliwi szybką diagnostykę w kierunku zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Szpital Powiatowy imienia Miłosierdzia Bożego w Limanowej uzyskał środki finansowe w wysokości 433 354,40 złotych. Dzięki nim zakupiony zostanie sprzęt diagnostyczny do wykonywania badań na obecność wirusa SARS-CoV-2, co w konsekwencji pozwoli przyspieszyć znacząco wykonywanie badań realizowanych przez szpital. Jak podkreślił podczas spotkania z wicewojewodą i starostą, dyrektor szpitala Marcin Radzięta, procedura przetargowa została już rozpoczęta, a sprzęt w najbliższym czasie trafi do limanowskiej placówki.

Wicewojewoda małopolski podkreślił, że limanowski szpital jako jeden z pierwszych w Małopolsce przekształcił swoje niektóre oddziały w oddziały covidowe. -Szpital limanowski i jego pracownicy w tym trudnym czasie pospieszyli z pomocą chorym na Covid-19 pacjentom z naszego regionu ale i całego województwa. Jestem wdzięczny panu dyrektorowi, lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i pozostałemu personelowi za pracę i trud włożony w leczenie naszych rodaków - powiedział.

„Byłam pacjentką oddziału covidowego”. Mieszkanka powiatu limanowskiego relacjonuje pobyt w szpitalu
„Różnie mówi się o szpitalach i opiece nad pacjentami” – rozpoczyna swój wpis mieszkanka Limanowszczyzny, która z powodu powikłań spowodowanych koronawirusem trafiła na oddział covidowy limanowskiego szpitala. Jak wyglądał jej pobyt w placówce? „Różnie mówi się o szpitalach i opiece nad pacjentami.…

Jak podkreślił podczas spotkania dyrektor Marcin Radzięta, sprzęt zakupiony dzięki dotacji nie tylko obecnie pomoże w diagnostyce pacjentów diagnozowanych w kierunku zakażenia koronawirusem, ale w przyszłości, gdy minie pandemia, będzie służył wykonywaniu innych badań, które dotychczas szpital wykonywał w podmiotach zewnętrznych.

-Cieszę się że nasz szpital otrzymał dotacje na sprzęt który posłuży diagnostyce mieszkańców naszego powiatu limanowskiego którzy trafią do nas jako pacjenci. Mogę z radością podkreślić że czas oczekiwania na wynik np. testu w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 będzie bardzo krótki. W przyszłości gdy zakończy się pandemia sprzęt będzie wykorzystywany między innymi do badań próbek w kierunku gruźlicy, czy także atypowego zapalenia płuc, ale i chorób wenerycznych czy też wirusa HIV – dodał dyrektor.

inf./fot. Powiat Limanowski

Limanowa - najnowsze informacje