niedziela, 20 czerwca 2021 07:52

W Nowej Białej trwa liczenie strat po gigantycznym pożarze [NOWE INFORMACJE, NOWE ZDJĘCIA]

Autor Aleksandra Tokarz
W Nowej Białej trwa liczenie strat po gigantycznym pożarze [NOWE INFORMACJE, NOWE ZDJĘCIA]

Według zapowiedzi nowotarskiej policji w niedzielę z samego rana ruszy śledztwo, które ma dać odpowiedź na pytanie - jak doszło do gigantycznego pożaru w Nowej Białej – informuje Onet. W jego wyniku uszkodzonych zostało 21 budynków mieszkalnych. Jak zapewniają służby państwowe, pogorzelcy nie zostali bez dachu nad głową.

21 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze, zniszczone doszczętnie lub częściowo – to bilans wczorajszego dramatu, do jakiego doszło w miejscowości Nowa Biała na Podhalu. Ogień, z uwagi na zwartą zabudowę miejscowości, rozprzestrzeniał się bardzo szybko. W akcji udział wzięło ponad 400 strażaków z prawie 100 jednostek OSP i PSP z powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego, a także wielu gmin i powiatów całej Małopolski.

Ogień pojawił się około godziny 18. Po 5 godzinach został przez strażaków opanowany na tyle, że akcja gaśnicza skupiała się głównie na dogaszaniu pogorzelisk.

W wyniku pożaru poszkodowanych zostało dziewięć osób. Głównie doznały one lekkich oparzeń. Jak poinformował wojewoda małopolski, jedna z osób została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, gdyż spadła z dachu i złamała kręgosłup.

Wojewoda zapowiedział, iż zostały już uruchomione środki pieniężne w kwocie 6 tys. zł. na rodzinę, przeznaczone na pierwsze potrzeby pogorzelców – informuje Onet. Na miejsce udają się także inspektorzy nadzoru budowlanego z Krakowa, którzy ocenią uszkodzenia budynków i możliwość powrotu mieszkańców do domów.

Prace rozbiórkowe dadzą odpowiedź na pytanie jak wielkie są straty materialne i ile zwierząt ucierpiało. Jak informuje RMF FM w tej chwili nie wiadomo nic na temat liczby zwierząt - krowy w momencie wybuchu pożaru były jeszcze na pastwiskach.

Rano do Nowej Białej przyjechał premier Mateusz Morawiecki. - Nikogo nie zostawiamy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową. Wojsko natychmiast zaangażowało się w akcję pomocy. Rozmawiałem w tej spawie z ministrem Mariuszem Kamińskim i z ministrem Mariuszem Błaszczakiem oraz z wojewodą Małopolskim. To nie była łatwa akcja ratunkowa, ale opanowaliśmy żywioł. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w jej przeprowadzenie. Świetna robota! - napisał na Facebooku.

Nikogo nie zostawiamy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 19 czerwca 2021

Na pomoc poszkodowanym ruszyli także mieszkańcy Podhala, którzy zorganizowali specjalną zbiórkę. Więcej na ten temat tutaj:

Nowa Biała: 22 rodziny straciły dach nad głową. Ruszyła oficjalna zbiórka dla pogorzelców [Foto]
Wiadomości z Podhala: W sobotę (20 czerwca) we wsi Nowa Biała wybuchł wielki pożar. Po godz. 20:00 płonęło tam 15 budynków mieszkalnych i sześć budynków gospodarczych.

Pomoc materialna będzie zbierana także we wszystkich małopolskich kościołach – wynika z zapowiedzi metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego w specjalnym liście. „Umiłowani Archidiecezjanie, wczoraj w godzinach wieczornych z Nowej Białej, należącej do Archidiecezji Krakowskiej, nadeszła wiadomość o tragicznym w skutkach pożarze, który dotknął wielką liczbę mieszkańców tej miejscowości i całe rodziny naszych Sióstr i Braci pozostawił w sytuacji braku domu oraz podstawowych środków do życia. W odpowiedzi na to bolesne doświadczenie społeczność Archidiecezji Krakowskiej jednoczy się w modlitwie i poczuciu wspólnoty z wszystkimi, którzy za sprawą żywiołu doznali uszczerbku na zdrowiu oraz stracili dorobek życia, a także z wszystkimi niosącymi im niezbędną pomoc - napisał metropolita krakowski. - W związku z powyższym, dla okazania Chrystusowej miłości wobec potrzebujących zarządzam, by w przyszłą niedzielę, tj. 27 czerwca 2021 roku w każdej parafii Archidiecezji Krakowskiej włączono tę intencję do Modlitwy powszechnej, a przed kościołami zorganizowano zbiórkę ofiar na rzecz poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej. Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Wydziału ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie na pokrycie najbardziej naglących wydatków osób dotkniętych pożarem” – czytamy.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje