poniedziałek, 17 lutego 2020 13:32

W Skawinie działa sieć placówek wsparcia dla seniorów, dzieci, młodzieży i ich opiekunów

Autor Katarzyna Domagała
W Skawinie działa sieć placówek wsparcia dla seniorów, dzieci, młodzieży i ich opiekunów

W Skawinie zaczęła działać sieć placówek wsparcia dziennego dla seniorów, dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów. Co istotne: w planach są kolejne.

Gmina Skawina wydała na ten cel ponad 10 milionów złotych. 90% tej kwoty to dofinansowania.

Dzięki takim placówkom seniorzy nie mogą narzekać na nudę, a jeżeli potrzebują fachowej pomocy - otrzymują ją. Mieszkańcy powinny wiedzieć, że w Gminie Skawina działają dwie placówki wsparcia dziennego dla seniorów. Oferują one opiekę nad starszymi mieszkańcami. W pierwszej (Skawina, ul. Rynek 24) pomoc znajdą seniorzy, którzy borykają się z chorobami i wymagają nie tylko czasu i uwagi, ale też codziennej pielęgnacji.

Kolejna placówka znajduje się w Radziszowie. Zajęcie znajdą w niej seniorzy, którzy są sprawni i aktywni. Szyją stroje, przygotowują sztuki teatralne, a następnie je wystawiają. Jeżdżą na wycieczki, czytają książki, słuchają muzyki i organizują imprezy. Oprócz możliwości spędzenia aktywnie czasu, pracownicy MGOPS dbają także o ich zdrowie. Odbywają się tutaj zajęcia terapeutyczne, spotkania z psychologiem czy ćwiczenia z fizjoterapeutą.

Mamy świadomość, że obie placówki wsparcia dziennego dla seniorów nie zaspokoją potrzeb wszystkich osób starszych, a o część z nich wciąż będzie dbała rodzina. Dlatego otwarto Centrum Wsparcia Opiekunów Osób Niesamodzielnych, w którym znajduje się wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i pielęgnacyjnego. Celem placówki jest odciążenie i pomoc opiekunom.

Pracownicy przejmą częściowo ich rolę, przyjadą do domu i pomogą w codziennych czynnościach. W razie potrzeby zapewnią całodobowe wsparcie w odpowiednich placówkach w ramach turnusów pobytowych. Opiekunowie mogą tutaj zasięgnąć fachowej wiedzy. Dowiedzą się, gdzie i jak uzyskać dofinansowania, mogą spotkać się z psychologiem, prawnikiem, dietetykiem oraz innymi specjalistami, którzy pomogą opiekunom lepiej wypełniać swoje obowiązki.

Pomoc w Skawinie znajdą także dzieci i młodzież w trudnej sytuacji rodzinnej. W grudniu otwarto placówkę wsparcia dziennego dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. To tutaj dzieci mogą przyjść po szkole i otrzymać pomoc w nauce oraz wziąć udział w zajęciach z edukatorami, które rozwijają ich zainteresowania. Najmłodsi regularne spotykają się też z logopedą i psychologiem.

Te wszystkie działania to efekt skutecznego pozyskiwania przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie środków zewnętrznych. To pieniądze pochodzące z Unii Europejskiej (9 mln) oraz z budżetu państwa (740 tys).

Info, foto: UMiG Skawina

Powiat krakowski - najnowsze informacje