czwartek, 4 lutego 2021 14:31

W Tarnowie kiepsko z segregacją bioodpadów

Autor Aleksandra Tokarz
W Tarnowie kiepsko z segregacją bioodpadów

Mieszkańcy Tarnowa mało wiedzą o sortowaniu bioodpadów — tak wynika z podsumowania pierwszego miesiąca selektywnej zbiórki odpadów dokonanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowie. Od 1 stycznia należy obowiązkowo do osobnego kosza wrzucać odpady, które trafiłyby do kompostownika. I tu zaczyna się problem.

- Do brązowych koszy trafia wszystko – mówi prezes MPGK, Mariusz Burnóg. – Bioodpady, głównie z osiedli, to w praktyce mieszanka różnych śmieci. Według MPGK najgorzej segregacja bioodpadów wypada w przypadku mieszkańców zabudowy wielorodzinnej, czyli na dużych osiedlach. Lepiej radzą sobie z nią właściciele domów jednorodzinnych, tam bowiem można łatwiej wyłapać, kto nie dostosowuje się do wytycznych.

Przy każdym punkcie z pojemnikami na odpady w mieście od 1 stycznia znalazł się jeden dodatkowy kosz na bioodpady. I choć wielu mieszkańców twierdzi, że jest to za mało, MPGK zauważa, że przy poprawnej zbiórce odpadów takiego problemu by nie było. Oznacza to, że pojemnik zapełniany jest przez inne niż bioodpady śmieci, które zajmują miejsce. Gdy jednak segregacja jest prawidłowa, a pojemnik okazuje się za mały, można zwrócić się do MPGK, które dołoży większy.

Producenci odzieży na krawędzi. „Nie mamy perspektywy, nie wiemy co będziemy robili jutro”
Zamknięte restauracje to brak wesel. Brak wesel to strata wielu kolejnych przedsiębiorców. Łańcuch ciągnie za sobą kolejne branże, o których problemach nie mówi się głośno. Jedną z takich branż jest produkcja odzieży. Jej przedstawiciele otwarcie mówią, że nie wiedzą, czy przetrwają do wiosny. - Pr…

Bioodpady w zimie odbierane są co dwa tygodnie, natomiast od marca MPGK będzie to robić co tydzień. Żeby wspomóc mieszkańców, spółka dostarcza broszurkę z informacjami o tym, co i do którego kosza należy wyrzucać. Ulotki trafiły już do spółdzielni mieszkaniowych, które teraz będą przekazywać je mieszkańcom. Natomiast do domów jednorodzinnych, gdzie sytuacja z segregacją wygląda nieco lepiej, broszurki trafią na przełomie lutego i marca.

Warto przypomnieć, że za brak poprawnej segregacji miasto może nałożyć karę na mieszkańców

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje