czwartek, 30 września 2021 09:39

W życie weszło nowe rozporządzenie Rady Ministrów ws. obostrzeń covidowych. Co zawiera?

Autor Aleksandra Tokarz
W życie weszło nowe rozporządzenie Rady Ministrów ws. obostrzeń covidowych. Co zawiera?

Rozporządzenie Rady Ministrów, które dzisiaj weszło w życie, zakłada przedłużenie do 31 października 2021 roku obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów. Reguluje również kwestie wydawania unijnego certyfikatu covidowego.

Obostrzenia epidemiczne zostaną przedłożone do 31 października 2021 roku – wynika z najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów. Utrzymane zostaną do tego czasu w obecnym kształcie, a więc wciąż mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w środkach transportu publicznego, obiektach handlowych czy kulturalnych.

Rozporządzenie zawiera także regulacje, dotyczące wydawania unijnego certyfikatu covid w formie cyfrowej osobom, które przyjęły szczepionkę przeciw Covid-19 poza terytorium naszego kraju.

Osoba, która została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi poza terytorium Polski, jednak szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej, chcąca otrzymać unijne cyfrowe zaświadczenie covid musi przedstawić oryginał zaświadczenia o zaszczepieniu, zgodny ze wzorem obowiązującym w kraju przyjęcia szczepionki oraz tłumaczenie tego zaświadczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego, a także oświadczenie zawierające zgodę tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na przetwarzanie danych osobowych związanych z wydaniem unijnego cyfrowego zaświadczenia covid. Dane o szczepieniach trafią do prowadzonej w postaci elektronicznej karty szczepień.

Dodatkowo w rozporządzeniu rozszerzono katalog sytuacji, w których nie trzeba stosować się do nakazu zasłaniania ust i nosa – to między innymi egzaminy dla osób ubiegających się o przyznanie do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

inf. RadioZet, fot. ilustracyjne/Twitter KPRM

Polska

Polska - najnowsze informacje