sobota, 5 sierpnia 2023 10:09

Wielickie obchody rocznicy wybuch Powstania Warszawskiego

Autor Jadwiga Duda
Wielickie obchody rocznicy wybuch Powstania Warszawskiego

1 sierpnia wieliczanie zebrali się przed pomnikiem Odrodzenia Polski, aby oddać hołd ofiarom Powstania Warszawskiego, którego 79 rocznica przypada w tym roku.

Nie zabrakło posłanki Urszuli Ruseckiej, harcerzy z harcmistrzyniami Jadwigą Ptasznik, Ewą Ptasznik i Anny Hałatek -  komendantką Hufca ZHP Wieliczka im. Edwarda Dembowskiego,  delegacji władz Gminy Wieliczka i Powiatu Wielickiego, Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka”, Klubu radnych PiS, Zarządu i Rady Osiedla Sienkiewicza-Asnyka-Pola, Związku Strzeleckiego i Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”.

Warto wspomnieć, że w wśród walczących w powstaniu, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 (godzina „W”) w okupowanej przez Niemców Warszawie byli także wieliczanie,  m.in. kapitan Jadwiga Beaupré (1902-1984), której imię nosi Szkoła Podstawowa w Sygneczowie, Piotr Nowak i inni.

Uroczystość w Wieliczce rozpoczęła się o godz.17.00 dźwiękiem syren. Wydarzenie prowadził sekretarz Miasta i Gminy Wieliczka Adam Marek Panuś. Zebrani zaśpiewali hymn. Minutą ciszy uczczono ofiary Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty.

W uroczystości wziął udział zespół dziewczęcy „Wołyńskie Słowiki”, działający przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łucku, goszczący w Wieliczce od 28 lipca b.r. Po uroczystości Adam Marek Panuś zaprosił zebranych do sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu tego zespołu.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka