poniedziałek, 17 lutego 2025 14:42, aktualizacja 1 dzień temu

Wielki sukces sądeckiej pracowni. Wyjątkowa suknia trafi na prestiżową wystawę

Autor Marzena Gitler
Wielki sukces sądeckiej pracowni. Wyjątkowa suknia trafi na prestiżową wystawę

Rekonstrukcja sukni Barbary Radziwiłłówny, będąca własnością Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, została wypożyczona na prestiżową wystawę „Królowa, Królestwo i Uczucia”. Ekspozycja ta odbędzie się w Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie oraz w Muzeum Sztuki w Uppsali w Szwecji. Wyjątkowa suknia powstała w sądeckiej pracowni Fundacji Nomina Rosae.

O dobrej wiadomości poinformowało Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, w którego filii eksponowana jest suknia. "Wielka wiadomość! Rekonstrukcja sukni Barbary Radziwiłłówny z kolekcji naszego Muzeum (oddział Kasztel w Szymbarku) zostanie wypożyczona na międzynarodową wystawę! Będzie ją można zobaczyć na wyjątkowej ekspozycji „Królowa, Królestwo i Uczucia”, która odbędzie się w Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie (4 czerwca 2025 r. – 4 stycznia 2026 r.) oraz w Muzeum Sztuki w Uppsali w Szwecji (14 lutego 2026 r. – 13 września 2026 r.). Wystawa poświęcona Barbarze Radziwiłłównie i Katarzynie Jagiellonce to niezwykła podróż w czasie, która ukazuje życie tych dwóch wielkich postaci renesansowej Europy. Suknia Barbary Radziwiłłówny to nie tylko symbol jej elegancji, ale także ważny element naszej wspólnej historii. Nie przegap tej niepowtarzalnej okazji, aby poczuć magię przeszłości i zobaczyć te unikalne skarby! Zapraszamy do Kasztelu w Szymbarku i pozostałych oddziałów Muzeum" - poinformowała placówka.

✨WIELKA WIADOMOŚĆ!✨ Rekonstrukcja sukni Barbary Radziwiłłówny z kolekcji naszego Muzeum (oddział Kasztel w Szymbarku)...

Opublikowany przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Środa, 12 lutego 2025

Suknia została zrekonstruowana na podstawie portretu z warsztatu Lucasa Cranacha Starszego z lat 50. XVI wieku. Na obrazie przedstawiono królową w złotej sukni, bogato zdobionej perłami i kamieniami szlachetnymi, co świadczy o jej wysokim statusie i wyrafinowanym guście.

Rekonstrukcja sukni Barbary Radziwiłłówny, przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony króla Zygmunta II Augusta, została wykonana przez Pracownię Rekonstrukcji Ubiorów Historycznych i Kostiumów Nomina Rosae w Nowym Sączu. Pracownia ta specjalizuje się w tworzeniu historycznych strojów na potrzeby teatrów, muzeów, produkcji filmowych oraz na zamówienia indywidualne. Jej misją jest przybliżanie współczesnym odbiorcom piękna dawnych ubiorów poprzez precyzyjne rekonstrukcje oparte na badaniach historycznych.

Barbara Radziwiłłówna była miłością króla Zygmunta Augusta. Historia ich uczucia, tragicznej śmierci królowej oraz...

Opublikowany przez Nomina Rosae Piątek, 13 października 2023

Prace nad rekonstrukcją sukni Barbary Radziwiłłówny były procesem wymagającym dogłębnej analizy ikonograficznej oraz historycznej. Zespół Nomina Rosae bazował na dostępnych portretach królowej, analizując detale takie jak tkaniny, zdobienia i fasony charakterystyczne dla mody renesansowej. Dzięki temu udało się odtworzyć strój oddający zarówno estetykę epoki, jak i indywidualny styl Barbary Radziwiłłówny.

Przez prawie cały sierpień intensywnie pracowaliśmy nad niezwykłym kostiumem – suknią Barbary Radziwiłłówny na podstawie...

Opublikowany przez Nomina Rosae Poniedziałek, 19 września 2016

Suknia ta była prezentowana podczas wyjątkowego pokazu mody renesansowej zatytułowanego "Dwór z aksamitu i pereł", który odbył się 24 lipca 2021 roku na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu.

  • Zobacz też:
Kraków. Dwór z aksamitu i pereł. Wyjątkowy pokaz na Wawelu
Kraków. Dwór z aksamitu i pereł - wyjątkowy pokaz mody renesansowej w sobotnie popołudnie przeniósł widzów w czasy Jagiellonów.

Wydarzenie to pozwoliło widzom przenieść się w czasy Jagiellonów i podziwiać kunsztownie odtworzone stroje z epoki.

  • Zobacz też:
Dwór z aksamitu i pereł – pokaz mody renesansowej. Jak go przygotowano
Wiadomości Kraków. Wyjątkowy pokaz mody renesansowej, za nami. Znów wracamy do tego wydarzenia - poznaliśmy bowiem szczegóły, dotyczące jego organizacji.

Dr Maria Molenda z Pracowni Rekonstrukcji Ubiorów Historycznych i Kostiumów Nomina Rosae, autorka projektów ubiorów i koncepcji pokazu, podkreśla, że moda renesansowa wciąż inspiruje współczesnych projektantów. Elementy takie jak bogate zdobienia czy charakterystyczne fasony mogą znaleźć odzwierciedlenie w dzisiejszych trendach modowych. Elementy strojów z tamtej epoki, takie jak bogate zdobienia czy fasony, mogą powrócić do współczesnej mody.

Warto dodać, że prace sądeckiej pracowni możemy oglądać na wielu muzealnych pokazach w całej Polsce oraz na okładkach wielu wydawnictw książkowych. Inną wyjątkową zrekonstruowaną suknią, która też objeżdża wystawy, jest suknia ślubna Teodory, którą dla swojej przyszłej zony zaprojektował sam Jan Matejko. Suknię która powstała w 2023 roku w pracowni Fundacji Nomina Rosae w ramach obchodów Roku Jana Matejki, wykonano z wielką troską o wierność oryginałowi w oparciu o opis sukni zawarty w pamiętniku Stanisławy Serafińskiej, jak i portret „Portret żony artysty Teodory z Giebułtowskich” namalowanego przez Jana Matejkę. Suknię uszyto z jedwabiu, a kontusz z kaszmiru z wełną, który zgodnie z opisem Stanisławy Serafińskiej podszyto jedwabiem. Suknia powstała w Atelier Nomina Rosae w ramach projektu „ Matejko – sny o Polsce” XVIII edycja programu „Labirynt Historii” realizowanego przez Fundację Nomina Rosae, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką. Można było ją podziwiać m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie czy w Muzeum w Zamek w Wiśniczu.

Nomina Rosae działa już 20 lat i z tej okazji chce wydać album, dokumentujący jej osiągniecia - najpiękniejsze stroje historyczne, które zaprojektowano i wykonano w jej pracowni w Nowym Sączu.

Drodzy Państwo, przyjaciele i sympatycy Fundacji Nomina Rosae, przychodzimy do Was z naszym pięknym urodzinowym...

Opublikowany przez Nomina Rosae Wtorek, 22 października 2024

"Tę tak ważną dla nas rocznicę i setki zrealizowanych projektów postanowiliśmy uczcić w wyjątkowy sposób — publikacją unikatowego albumu. A że w szerokim zakresie naszej działalności praca nad zgłębianiem i popularyzowaniem historii dawnej mody ma dla nas znaczenie szczególne, uznaliśmy, że właśnie o tym powinien nasz album opowiadać. Tak narodził się pomysł na „Historie ubiorów z Nomina Rosae” - napisała organizacja w opisie zbiórki, którą założyła, aby zdobyć środki na wydawnictwo. Na ten cel potrzeba blisko 76 tysięcy złotych. Do tej pory udało się zabrać niecałe 19 tysięcy złotych.

Wypożyczenie rekonstrukcji sukni Barbary Radziwiłłówny na międzynarodową wystawę "Królowa, Królestwo i Uczucia" w Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie oraz w Muzeum Sztuki w Uppsali świadczy o wysokiej jakości pracy Pracowni Nomina Rosae oraz znaczeniu polskiego dziedzictwa kulturowego na arenie międzynarodowej. To także doskonała okazja do promocji polskiej kultury za granicą oraz ukazania kunsztu rodzimych rekonstruktorów historycznych.

  • Zobacz też:
Nomina Rosae otwiera wrota do historii
Fundacja Nomina Rosae [https://www.facebook.com/NominaRosae/] to ludzie, dzięki którym można doświadczyć piękna przeszłości. Tworzą wystawy, filmy, spektakle teatralne przenoszące widzów w czasy przedwojenne, a nawet w epokę Jagiellonów. Ciągle mają nowe pomysły. O fundacji, której działalność coraz…

fot. Nomina Rosae

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka