środa, 19 października 2022 07:37

Własna mini szklarnia na balkonie

Autor Artykuł sponsorowany
Własna mini szklarnia na balkonie

W ostatnim czasie mocno bryluje trend na ekologiczną i zdrową żywność. Niestety w przypadku jedzenie z marketu nigdy nie mamy pewności, odnośnie pochodzenia i wszystkich etapów produkcji. Co więcej, zdarza się, że produkty oznaczone symbolem „bio” w praktyce mają z tym niewiele wspólnego. Wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem okazuje się samodzielne hodowanie warzyw i ziół. Zyskujemy pewną jakość, a przy okazji sporą frajdę i satysfakcję. Jak stworzyć własną mini szklarnie na balkonie?

Dlaczego szklarnia?

Warzywa, zioła, a także niektóre gatunki roślin ozdobnych wymagają odpowiednich warunków. Chodzi o dostarczenie im odpowiedniej ilości światła i wody. Oprócz tego nie powinny być narażone na zbyt duże wahania pogody, w tym przymrozki, intensywny deszcz, czy wiatr. W przypadku zmiennych i niepewnych warunków atmosferycznych najlepszym rozwiązaniem jest własna mini szklarnia na balkonie, która zapewni roślinom wszystkie niezbędne warunki. Dodatkowo nie wymaga dużo miejsca i sprawdzi się w warunkach bloków mieszkalnych.

Jak stworzyć własną mini szklarnię na balkonie?

Na samym początku warto sprecyzować nasze potrzeby i oczekiwania. W zależności od tego, co będziemy sadzić w naszej szklarni, możemy ją spersonalizować, a także udoskonalić. Przykładowo rośliny pnące będą wymagać dodatkowych siatek, które będą podtrzymywały ich pnącza. Ponadto biorąc pod uwagę konkretny gatunek rośliny, należy zapewnić mu optymalne warunki na rozwój tj. odpowiednią wilgotność podłoża i dostęp do promieni słonecznych. Majeranek będzie potrzebował mniej wody od mięty, lubczyku i melisy. Dodatkowo te trzy bardzo lubią nie tylko wilgotne środowisko, lecz także w półcieniu.

W ofertach producentów znajdziemy między innymi wolnostojące szklarnie na balkon, które swoją konstrukcją przypominają regał. Na poszczególnych półkach ułożymy konkretne gatunki tak, aby nie „przeszkadzały” sobie nawzajem. Przykładem jest tutaj pietruszka i sałata. Powinny być sadzone w osobnych donicach.

Co najlepiej rośnie w szklarni balkonowej?

Własna mini szklarnia balkonowa potrafi przynieść sporo satysfakcji. Zasadzimy tam mnóstwo ziół, które na co dzień stosujemy w kuchni. Zamiast zmielonych w plastikowych saszetkach, możemy wybrać te świeżo zerwane naszego balkonowego ogródka. Wśród ziół, które najlepiej sprawdzają się do szklarni, znajdują się: oregano, bazylia, majeranek, melisa, szałwia, kolendra, mięta, a nawet trawa cytrynowa.

Argumentem przemawiającym za szklarniami są również warzywa. W domowych warunkach możemy wyhodować własne truskawki, sałatę, pomidory, fasolę pnącą , rzodkiewkę, szczypiorek, czy zieloną pietruszkę.

Własna mini szklarnia balkonowa to nie tylko warzywa i zioła, lecz także ciekawy sposób aranżacji balkonu. W końcu pojawi się na nim sporo zieleni, która jest zarówno smaczna, jak i efektowna. Szklarnia może zostać uzupełniona o ciekawe gatunki kwiatów i roślin. Dzięki temu ta przestrzeń będzie wyglądać na jeszcze ciekawszą.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje