piątek, 31 stycznia 2020 16:35

Wojciech Wiercioch: To była niezwykła postać. Legendą stał się dopiero po śmierci

Autor Mirosław Haładyj
Wojciech Wiercioch: To była niezwykła postać. Legendą stał się dopiero po śmierci

W naszym redakcyjnym studiu za sprawą pana Wojciecha Wierciocha przybliżyliśmy legendarną, choć mało znaną, postać Antoniego Kępińskiego, krakowskiego profesora psychiatry, którego prace z zakresu ludzkiej psychiki na stałe weszły do kanonu tej gałęzi medycyny.

Wojciech Wiercioch wraz z żoną Jolantą Szymską-Wiercioch napisał książkę "Psychiatra i demony" poświęconą osobie profesora Kępińskiego, która ukazała się nakładem wydawnictwa MG. Nie jest to jednak zwykła biografia, a powieść, dzięki której możemy lepiej poznać skomplikowaną sylwetkę lekarza, który na przestrzeni dekad wspólnie z Haliną Poświatowską, Wandą Półtawską, Hanną Chrzanowską, Karolem Wojtyłą, Józefem Tischnerem, czy Romanem Ingardenem współtworzył elitę artystyczno-intelektualną Krakowa w drugiej połowie XX w.

Podczas naszej rozmowy zapytaliśmy pana Wojciecha Wierciocha, m. in. o to, jak zrodził się pomysł napisania książki, co zaintrygowało go w postaci profesora oraz jak wyglądała małżeńska współpraca nad powieścią.

Antoni Kępiński – najsłynniejszy polski psychiatra i znakomity eseista – to nie tylko guru medycyny i filozofii, ale także postać tajemnicza, pełna sprzeczności i niespełnionych marzeń.

Przyszedł na świat tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i od razu jego rodzina musiała uciekać przed demonami szowinizmu; zaczął studiować medycynę, ale upiory nazizmu rzuciły go w wir przygód i na wyboiste drogi tułaczki po niemal całej Europie; wrócił do Polski – prosto w łapy i kły biesów komunizmu.

Książka plastycznie i dynamicznie pokazuje Mistrza Antoniego nie tylko w labiryncie podróży inicjacyjnej i w różnych sytuacjach granicznych (w karcerze obozu koncentracyjnego, kokpicie myśliwca Royal Air Force, sali szpitala psychiatrycznego czy na łożu śmierci), ale i w brudnej, cuchnącej suterenie, w której siedział jak mnich i mistrz przyjmujący swoich uczniów – pacjentów, ludzi doświadczonych przez los, chorych psychicznie, opętanych przez demony iluzji i urojeń, amnezji i halucynacji, ludzi, których pamięć i fantazja przypominają mroczne wizje z płócien Boscha czy Bruegla.

Heroiczna walka Profesora z demonem śmierci to dramatyczna gra z czasem, batalia o utrwalenie własnych i cudzych doświadczeń na kartach książek, które mogą rozpalać serca i umysły licznych czytelników. To, co napisał, jeszcze długo będzie głosem rozsądku w zwariowanym świecie intelektualnych i artystycznych mód.

W walce z demonami pomagała mu miłość do żony Jadwigi oraz pomoc i wsparcie tak niezwykłych znajomych i przyjaciół, jak Halina Poświatowska, Wanda Półtawska, Hanna Chrzanowska, Janina Ipohorska, Karol Wojtyła, Józef Tischner, Jerzy Panek, Roman Ingarden, Jan Sztaudynger, Julian Aleksandrowicz, Stefan Szuman, Kazimierz Dąbrowski.

Autorzy przedstawiają psychiatrię jako swoiste ćwiczenie duchowe, powieść ta jest więc nie tylko historią genialnego naukowca i artysty, ale w pewnej mierze również przewodnikiem po rozmaitych koncepcjach psychologicznych oraz poradnikiem zdrowia psychicznego, podszeptnikiem, jak żyć kreatywnie i szczęśliwie.

Zdjęcie i opis książki pochodzą od wydawcy.

Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje

Rozrywka