czwartek, 7 października 2021 07:01

Podhale. Protesty dały efekt. Będzie most tymczasowy w Trybszu

Autor Edyta Sowa
Podhale. Protesty dały efekt. Będzie most tymczasowy w Trybszu

Premier Mateusz Morawiecki zgodził się na nieodpłatne użyczenie mostu tymczasowego na czas przyszłej budowy mostu na rzece Białce w Trybszu. Informację potwierdzili posłanka Anna Paluch, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz.

Przypomnijmy stary stalowy most w Trybszu jest w złym stanie technicznym. Przeprawa ma zostać zburzona, ale wykonawca nie przewidział przeprawy tymczasowej i mieszkańców miejscowości Trybsz i Łapsze Wyżne, którzy chcieliby dojechać do Nowego Targu i do DK 94, czekałyby długie dojazdy.

W połowie września odbył się protest mieszkańców, którzy domagali się wycofania ze zburzenia mostu. Argumentowali, że objazdy przez Niedzicę, Flasztyn i Dębno wydłużyłyby drogę do stolicy powiatu o 45 km, a trasa przez Czarną Górę i Białkę Tatrzańską wydłuża czas dojazdu o 45 minut i powoduje konieczność jazdy w korku. Z tego powodu odbyła się 12 września blokada drogi na ok. dwie godziny. Zamknięcie drogi było wyrazem niezadowolenia z tak zaprojektowanej inwestycji, a pod protestem podpisało się ponad 840 osób. Sytuacja wydawała się patowa.

Most znajduje się w ciągu drogi powiatowej nr 1642K Groń - Trybsz - Niedzica. Jest to jedna z głównych tras w gminie Łapsze Wyżne, prowadząca do Nowego Targu.  

Podhale. W Trybszu powstanie przeprawa tymczasowa na czas budowy nowego mostu na Białce - mapa Głos24 / Open Street Maps

Jednak w końcu mieszkańcy Trybsza odnieśli swoje małe zwycięstwo! Poinformowała o nim posłanka Anna Paluch, która z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą i Wójtem Gminy Łapsze Niżne Jakubem Jamrózem wizytowała miejsce przyszłej budowy mostu na rzece Białce w Trybszu. "Dzięki Premierowi Mateuszowi Morawieckiego gmina otrzyma wsparcie poprzez nieodpłatne użyczenie mostu jako przeprawy tymczasowej na czas realizacji tej inwestycji, którą inwestor zaplanował bez bliskiego objazdu lub przeprawy zastępczej." - poinformowała.

Wraz z Wojewodą Małopolskim Łukaszem Kmitą i Wójtem Gminy Łapsze Niżne Jakubem Jamrozem wizytowaliśmy miejsce przyszłej...

Opublikowany przez Annę Paluch Wtorek, 5 października 2021

Skąd Mateusz Morawiecki weźmie most - czyli kto konkretnie go użyczy - i kiedy powstanie tymczasowa przeprawa jeszcze nie wiadomo.

foto. Fb. Anna Paluch

Podhale

Podhale - najnowsze informacje