środa, 28 kwietnia 2021 08:46

Wracamy do normalności! Rząd rezygnuje z maseczek. Otworzą hotele, galerie i gastronomia

Autor Mirosław Haładyj
Wracamy do normalności! Rząd rezygnuje z maseczek. Otworzą hotele, galerie i gastronomia

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o luzowaniu obostrzeń związanych z koronawirusem. Przedstawił także harmonogram powrotu do normalności.

Przedstawiona na środowej konferencji przez ministra zdrowia majowa strategia luzowania obostrzeń zakłada stopniowe odmrażanie gospodarki.

1 maja

Od 1 maja umożliwiona zostanie część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale i w obiektach zamkniętych oraz na basenach. Obiekty sportowe na świeżym powietrzu będą mogły funkcjonować przy obłożeniu do max. 50 osób. Kryte obiekty sportowe oraz baseny dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży będą mogły funkcjonować przy max. 50% obłożeniu.

4 maja

4 maja do działalności powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe. Do szkół w trybie stacjonarnym po majówce wrócą dzieci z klas I-III szkół podstawowych, o czym informowaliśmy rano. 4 maja w reżimie sanitarnym otwarte zostaną również galerie sztuki i muzea.

8 maja

8 maja działalność wznowią hotele (do 50% obłożenia) bez otwartej strefy restauracyjnej i wellness&spa.

15 maja

15 maja wznowią działalność restauracje i kawiarnie w ogródkach na świeżym powietrzu. Będzie można organizować imprezy okolicznościowe (wesela i komunie), ale na zewnątrz lokalu z limitem do 25 osób. 15 maja dzieci z klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli wrócić do nauki w trybie hybrydowym.

Tego dnia możemy się również spodziewać zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. W zamkniętych pomieszczeniach nadal będzie istniała konieczność zakrywania ust i nosa.

Czytaj także:

Kiedy zdejmiemy maseczki? Niedzielski określił próg zachorowań
Minister zdrowia wyjaśnił, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz trzeba uzależnić od liczby zakażeń.

29 maja

Od 29 maja (przy utrzymującym się niskim poziomie zachorowań) będzie można się spodziewać łagodniejszych restrykcji związanych z gastronomią, imprezami okolicznościowymi, kulturą, edukacją i sportem. Od tego dnia nastąpi powrót świadczenia usług gastronomicznych wewnątrz lokali. 29 maja uczniowie wszystkich klas wrócą do szkoły w trybie stacjonarnym.

Inf.: Kancelaria Premiera

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje