niedziela, 25 grudnia 2022 21:00

[HISTORIA] Wszyscy mężczyźni z tej wioski zginęli dzień przed Wigilią

Autor Tomasz Stępień
[HISTORIA] Wszyscy mężczyźni z tej wioski zginęli dzień przed Wigilią

Dzień przed Wigilią 1913 r., wszyscy mężczyźni zamieszkujący maleńką wioskę Skarð na jednej z Wysp Owczych wsiedli do łodzi i wyruszyli na łowy na Północny Atlantyk. Ta wyprawa miała zapewnić ucztę dla ich rodzin na nadchodzące święta. Skończyła się jednak tragedią, po której osada przestała istnieć. Do dziś pozostaje wioską duchów z rozpadającymi się kamiennymi domami.

Wbrew nazwie mieszkańcy Wysp Owczych tak naprawdę żyli z morza. Ten nieduży archipelag 18 małych wysepek na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią już w VII w. był zamieszkany przez irlandzkich eremitów. Potem urządzili się tu wikingowie, Norwegowie, a w końcu Duńczycy.

Wyspy Owcze/ OpenStreetMap

Choć w 2007 roku Wyspy Owcze zostały uznane przez National Geographic Traveller najpiękniejszymi wyspami na świecie, to warunki do życia są tu – mówiąc delikatnie – surowe. Od strony zachodniej rozciągają się bardzo strome, klifowe zbocza, jedne z najwyższych w Europie, a obok nich skały i wzgórza pokryte cienką warstwą gleby. Poza skąpą trawą i wrzosami nie rośnie tu prawie nic. Silne wiatry, niosące ze sobą mżawkę słonej wody porwanej z morza sprawiają, że na wyspach nie ma praktycznie drzew. Są oczywiście owce. W końcu nazwa Faroe Islands (po angielsku), czy Færøerne (duńsku) oznacza właśnie Wyspy Owiec. Jest ich tu nawet więcej, niż ludzi. Szacuje się, że obecnie liczba mieszkańców oscyluje wokół 50 tysięcy, a pogłowie owiec jest znacznie liczniejsze i sięga 78 tysięcy. I choć owce odegrały dużą rolę w kulturze i historii wysp, to zawsze w ponadtysiącletniej historii hodowla tych zwierząt natrafiała na mniejsze bądź większe trudności. Wynikały one przede wszystkim z marnej jakości gleb, a to właśnie ich zasobność decyduje o tym, ile owiec mogło być wypasanych na danej powierzchni. Już w XIII w. „list owczy” (nomen omen najstarszym dokument napisanym w języku farerskim), wydany przez norweskiego króla Eryka II regulował zasady hodowli tych zwierząt na wyspach – podział gruntów, oswajanie dzikich owiec czy ich liczbę, jaką można wypasać na danym obszarze.

„List owczy” króla Eryka II/Wikipedia

Ale list króla regulował też sprawy morskie – to, jak traktować wyrzucane na brzeg towary czy wraki, a przede wszystkim sprawę polowań na wieloryby i grindwale. Ocean zawsze był integralną częścią życia na wyspach, a połowy stawały się w miarę upływu czasu coraz bardziej znaczącym elementem w farerskiej gospodarce. Archeolodzy znaleźli kości wielorybów w na terenie gospodarstw domowych z XIII w., w kolejnych wiekach pojawiają się rejestry upolowanych w morzu ssaków, od XVIII w. powadzone już regularnie. Popularne powiedzenie mówi, że Farerowie rodzą się z wiosłami w dłoniach. Rzeczywiście – łowili i polowali pływając na færøbåden – mocnych łodziach wiosłowych, zdolnych wytrzymać burzliwe fale północnego Atlantyku, które budowali z czego się da – najczęściej z zakupionych, bądź wyrzuconych na brzeg desek, bo ze względu na klimat drzew na wyspach praktycznie nie było. Dlatego farerskie łodzie mają konstrukcję niespotykaną nigdzie indziej na świecie i rzadko zdarza się, aby dwie wyglądały tak samo, nawet jeśli budował je ten sam człowiek.

Sposób polowania na grindwale i wieloryby też był na Wyspach Owczych specyficzny. Dorobił się nawet własnej nazwy - grindadráp (od far. grind, co oznacza ławicę grindwali i dráp - zabijanie) i jest typowym polowaniem zbiorowym z nagonką. Metodę wymyślili podobno Wikingowie i nie jest ona specjalnie skomplikowana. Gdy koś z mieszkańców wysp zauważył płynące stado – a w przybrzeżnych wodach żyje wiele gatunków grindwali, orek i wielorybów – natychmiast alarmował o tym społeczność wyspy. Były nawet specjalne systemy podnoszenia alarmu za pomocą flag i sygnałów dymnych. Zaalarmowani mężczyźni wypływali na łodziach, by hałasem zagonić zwierzęta w kierunku małej zatoki lub przesmyku, z której nie mogły uciec. Tam następowała rzeź. Myśliwi okrążali zwierzę, raniąc je dzidami i harpunami i zaganiali w stronę brzegu, na je zabijali. W 1909 r., złowiono w ten sposób 773 wieloryby, z których wyprodukowano 13 850 baryłek tłuszczu.

Połów grindadráp na Wyspach Owczych/Wikipedia

Równolegle do polowań na wielkie ssaki morskie rozwijało się też tradycyjne rybołówstwo. W XIX w. na wyspy przypływało wielu dużych kupców i handlarzy zainteresowanych rybami, więc połowy i produkcja suszonego solonego dorsza ruszyła z rozmachem. Mieszkańcy Wysp Owczych łowili coraz więcej i suszyli ryby na skałach we wszystkich wioskach na wyspach. Sprzedawano też świeże ryby. Pierwszy statek rybacki – slup o nazwie Fox – pojawił się w Tórshavn, największym mieście archipelagu, w 1872 r. Bracia Dánjal, Petur i Niclas kupili go w Wielkiej Brytanii. Łódź była tania - Brytyjczycy odchodzili już żaglowców na rzecz parowców. Ale większości rybaków nie stać było nawet na takie jednostki, więc na Atlantyk nadal wypływali w ośmioosobowych łodziach wiosłowych færøbåden.

Rybacy z Wysp Owczych wypływają w morze na łodzi/Wikipedia

Tak też było 23 grudnia 1913 roku, dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, w wiosce Skarð na wyspie Kunoy. Cała wyspa to ledwie 25 km2, trzy osady: Skarð, Kunoy i Haraldssund. Skarð też była maleńka – kilka domów, parę budynków gospodarczych, w 1913 roku zamieszkiwały tu 23 osoby. Najstarszy miał 82 lata, a najmłodszy - 1 rok. Spośród tych 23 mieszkańców 13 było osobami dorosłymi zdolnymi do pracy, w tym 7 mężczyzn. Oni zapewniali wszystkie dochody wsi, które pochodziły z rybołówstwa. Wcześnie rano, dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia wszystkich siedmiu krzepkich mężczyzn z wioski wsiadło do jednej łodzi rybackiej, najprawdopodobniej jedynej w wiosce, i wyruszyło na północny Atlantyk. Za kilka godzin mieli usiąść do wspólnego przyrządzania potraw i świętowania po udanym połowie. Ale mężczyźni nie wrócili nigdy. Pogoda szybko się pogorszyła i wkrótce po wypłynięciu łodzi z północnego wschodu nadciągnęły silne wiatry. Na aurę wokół Wysp Owczych wpływają dwie przeciwstawne siły: Golfstrom, który  transportuje ciepłe wody i zimny prąd morski od Grenlandii, płynący w kierunku południowym. Za ich sprawą to pogoda na Wyspach Owczych jest, delikatnie mówiąc, zmienna. Zimą jest tu ledwie 3-4ºC. Gdy rozpętały się wiatry, mężczyźni nie mieli żadnych szans. Gdy łódź nie wróciła wieczorem, pozostałe w wiosce kobiety przeczuwały najgorsze. Ale możliwości ratunku nie było żadnych. W roku 1913, na wyspach nie działał jeszcze system ratownictwa morskiego. Minęła noc, potem Wigilia Bożego Narodzenia i mieszkańcy wioski musieli się pogodzić z tym, że łódź zatonęła. W kolejnych dniach nie znaleziono żadnych śladów tragedii, fragmentów łodzi, ciał czy ubrań rybaków, więc wszystkich mężczyzn uznano za zmarłych. Dla Skarð była to katastrofa. Teraz pozostałych 16 mieszkańców - dzieci, kobiety i jeden przykuty do łóżka staruszek, miało obejść się bez mężczyzn, którzy zabezpieczali przetrwanie mieszkańców. „W tamtym czasie było to niemożliwe. I chociaż krewni z innych wiosek przyjeżdżali i pomagali jedni drugim, pozostali mieszkańcy szybko zrozumieli, że nie poradzą sobie w tym odizolowanym miejscu” – opisuje historię portal geocaching.com. Rozpoczęło się pasmo przeprowadzek do Kunoy lub Haraldssund. Ostatni mieszkaniec opuścił Skarð 6 lat później - 26 stycznia 1919 r. Do łodzi została zniesiono 89-letnia Annę Kathrinę, która tragicznego 23 grudnia 1913 r. na morzu straciła syna. Od tego czasu Skarð pozostaje wioską duchów z rozpadającymi się kamiennymi domami, sprawiającymi wrażenie opuszczonych od wieków.

Czasem zaglądają tu turyści. Ale dotarcie do pozostałości Skarð wymaga solidnego spaceru, bo nie prowadzą tu żadne drogi, nie przypływają łodzie. Trzeba wejść na 800-metrową górę, a następnie zejść po drugiej stronie. Można też wybrać łatwiejszą, ale dłuższą ścieżkę z portu w Haraldssund. Do pokonania jest 7-8 km, więc trzeba liczyć się z tym, że dotarcie do Skarð zajmie minimum 2-3 godziny w jedną stronę. Ścieżka biegnie wzdłuż linii brzegowej, więc zabłądzić nie sposób. Jest za to po drodze do pokonania kilka strumyków. Warto? Kinga Eysturland z portalu poświęconego Wyspom Owczym twierdzi, że tak: „Nagrodą za pokonanie tej wymagającej trasy jest pobyt w opuszczonej wiek temu wiosce, a raczej pośród tego, to z niej zostało. Świadectwem dawnej aktywności w tym miejscu są pozostałości infrastruktury mieszkalnej. Do kamiennych podmurówek chat przymocowano niewielkie tabliczki z imionami i nazwiskami dawnych właścicieli. Oprócz tego, w północnej części osady znajduje się pomnik dedykowany tragedii mieszkańców. Tablicę ze spisem zaginionych rybaków zdobi żeliwna łódź, umieszczona na szczycie płyty” – pisze w portalu.  W 2013 r., sto lat po tragedii na morzu zorganizowano w pozostałościach wioski uroczyste obchody. Przybyło ponad 500 osób, w tym potomkowie rodzin, które straciły bliskich w katastrofie. To był dla wyspy prawdziwy najazd – na co dzień mieszka tu nie więcej, niż 160 osób. Pomnik, o którym wspomina Kinga Eysturland, wykonał cieszący się dużym uznaniem Hans Pauli Olsen, rzeźbiarz pochodzący z Wysp Owczych. Mieszkańcom archipelagu jeszcze jedna rzecz przypomina o tym, kiedyś na istniała tu osada o nazwie Skarð. Jest nią… hymn Wysp Owczych, Tú alfagra land mítt („Mój kraju najpiękniejszy”). Jego autor, Símun av Skarði, to farerski poeta, polityk i nauczyciel, który urodził się w 1872 r. właśnie we Skarði. „Ciężka wichura, zimą wiodąca ludzi do rozpaczy, O, wyrywający ducha sztormie, o, podboju duszy” – to jego słowa.

fot główna: Rybacy z Wysp Owczych wypływają w morze na łodzi/Wikipedia

Historia

Historia - najnowsze informacje