poniedziałek, 18 marca 2024 14:08, aktualizacja 8 miesięcy temu

Wybory na ostatniej prostej. Poznaj kandydatów na Żywiecczyźnie

Autor Norbert Kwiatkowski
Wybory na ostatniej prostej. Poznaj kandydatów na Żywiecczyźnie

Już tylko niespełna trzy tygodnie dzieli nas od wyborów samorządowych zaplanowanych na 7 kwietnia br. Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja na Żywiecczyźnie, gdzie o mandaty będą rywalizować lokalni politycy do Sejmiku Województwa Śląskiego, Rady Powiatu Żywieckiego, Rady Miejskiej w Żywcu oraz samorządów gminnych. Wisienką na torcie będzie wybór burmistrza.

A jest o co walczyć, ponieważ w wyborach do Rady Gminy i Powiatu na Ziemi Żywieckiej jest do zdobycia kolejno 21 i 27 mandatów. Dodatkowo, udział w wyborach samorządowych jest ważny z punktu widzenia społeczeństwa   obywatelskiego,  ponieważ pozwala mieszkańcom na aktywny udział w życiu społeczności lokalnej, wybieranie swoich przedstawicieli oraz decydowanie o ważnych sprawach dotyczących funkcjonowania miasta czy gminy.

Kto burmistrzem?

Niewątpliwie największym faworytem do wygranej o fotel Burmistrza Miasta Żywiec jest doskonale znany Antoni Szlagor, który gospodarzem miasta jest od 2002 roku. O silnej pozycji 74-letniego absolwenta Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie – najlepiej niech świadczy fakt, że w ostatnich wyborach wygrał on już w pierwszej turze zdobywając aż 56% głosów.

Jego rywalami na fotel włodarza miasta będą m.in. Andrzej Widzyk – startujący jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości oraz Szymon Piątek. - Jako kandydat na Burmistrza Miasta Żywca chce zapewnić miastu stabilny rozwój. Moja strategia opiera się na realnych celach, które przyniosą wymierne korzyści dla miasta – zaapelował drugi z przedstawionych kandydatów.

Na słowa uznania zasługuje również Joanną Ostrowska, prezeska Stowarzyszenia Żywiec Nasza Przyszłość, która ma dużą wiedzę na temat jakości życia mieszkańców Żywca i odważnie mówi o potrzebach miasta. Po cichu mówi się, że to może być „czarny koń” kwietniowych wyborów.

Powalczą w 7 komitetach wyborczych…

Znane są już wszystkie nazwiska w najbliższych wyborach do Rady Powiatu Żywieckiego. W sumie o 27 miejsc w radzie ubiegać się będzie aż 249 kandydatów z 7 zgłoszonych komitetów wyborczych (Okręg nr 1 – Żywiec – 5 mandatów, Okręg nr 2 – Gilowice, Łękawica, Ślemień i Świnna – 4 mandaty, Okręg nr 3 – Czernichów, Lipowa i Łodygowice – 6 mandatów, Okręg nr 4 – Jeleśnia i Koszarawa – 3 mandaty oraz Okręg nr 5 – Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka – 5 mandatów).

Wśród faworytów z konkretnych partii możemy wymienić: KWW Bezpartyjni I Konfederacja – Wojciecha Bielewicza, Arkadiusza Dziewickiego, Krzysztofa Mrózka, Mateusza Wiewióra oraz Daniela Flaka; KWW Dla Ziemi Żywieckiej – Marek Regel, Jolanta Gruszka, Leszek Frasunek, Arkadiusz Kliś, Marcin Kanik, Piotr Kufel, Anna Piecha oraz Karolina Hubka; KKW KOALICJA OBYWATELSKA – Bogumiła Lach, Tomasz Szpilka, Michał Czulak, Mirosław Figura, Jan Jędrzejak oraz Lidia Paciorek-Ficoń; KW Prawo I Sprawiedliwość – Adrian Midor, Marzena Pietraszewska, Zbigniew Gąsiorek, Maciej Pokusa, Wiesław Sypta, Roman Rokita, Tadeusz Pal oraz Jan Witkowski; KWW Porozumienie Samorządowe Powiatu Żywieckiego – Robert Kolanko, Rafał Kotrys, Stanisław Kucharczyk, Dariusz Kuglarz, Józef Stopka oraz Jan Ficoń; KWW Wspólnota Samorządowa Powiatu Żywieckiego – Andrzej Zieliński, Henryk Jurasz, Marian Knapek, Dawid Lange, Grażyna Feil oraz Czesław Franasiuk.

Rywalizacja o każdy głos

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego. Nasz region w tym zestawieniu reprezentują m.in. Lidia Gęga z KWW Lewica, Zbigniew Kaczmarek z KW Ruch Naprawy Polski oraz Adam Zoń z KWW Lewica, który na co dzień jest dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu. Łącznie do zdobycia będzie 48 mandatów, w 7 okręgach wyborczych na terenie całego województwa śląskiego.

O 21 mandatów powalczą natomiast kandydaci do Rady Miejskiej w Żywcu. I w tym wypadku pokusiliśmy się o zaprezentowanie paru nazwisk, które mogą odgrywać dużą rolę w kwietniowych wyborach. Wśród faworytów są m.in. Artur Biel z KWW Porozumienie Samorządowe Pow Żywieckiego, Jarosław Gowin z KWW Burmistrza Antoniego Szlagora, Wojciech Kupczak z KWW Joanna Ostrowska Żywiec Nasza Przyszłość, Tadeusz Krzop z KW Prawo I Sprawiedliwość, Gabriela Szklarska z Kww Porozumienie Samorządowe Pow Żywieckiego oraz Paulina Zoń z KWW Porozumienie Samorządowe Pow Żywieckiego.

Wśród wymienionych niewątpliwie wyróżnia się nazwisko Jarosława Gowina, które ma silną pozycję polityczną w naszym kraju. W tym wypadku nie ma mowy o żadnym pokrewieństwie, jednak kto wie - czy znane nazwisko - nie pomoże politykowi startującemu z komitetu Antoniego Szlagora w końcowym sukcesie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Warto dodać, że niedługo – bo już w czerwcu – pójdziemy ponownie do urn, tym razem wybrać swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce będzie wybieranych 53 posłów.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 22 kwietnia 2024 r. partie mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Do tego dnia mają też zostać powołane okręgowe i rejonowe komisje wyborczych. Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę (9 czerwca).

Foto: Wikipedia/Autor: Artur Andrzej

Żywiec - najnowsze informacje

Rozrywka