Już tylko niespełna trzy tygodnie dzieli nas od wyborów samorządowych zaplanowanych na 7 kwietnia br. Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja na Żywiecczyźnie, gdzie o mandaty będą rywalizować lokalni politycy do Sejmiku Województwa Śląskiego, Rady Powiatu Żywieckiego, Rady Miejskiej w Żywcu oraz samorządów gminnych. Wisienką na torcie będzie wybór burmistrza.
A jest o co walczyć, ponieważ w wyborach do Rady Gminy i Powiatu na Ziemi Żywieckiej jest do zdobycia kolejno 21 i 27 mandatów. Dodatkowo, udział w wyborach samorządowych jest ważny z punktu widzenia społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ pozwala mieszkańcom na aktywny udział w życiu społeczności lokalnej, wybieranie swoich przedstawicieli oraz decydowanie o ważnych sprawach dotyczących funkcjonowania miasta czy gminy.
Kto burmistrzem?
Niewątpliwie największym faworytem do wygranej o fotel Burmistrza Miasta Żywiec jest doskonale znany Antoni Szlagor, który gospodarzem miasta jest od 2002 roku. O silnej pozycji 74-letniego absolwenta Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie – najlepiej niech świadczy fakt, że w ostatnich wyborach wygrał on już w pierwszej turze zdobywając aż 56% głosów.
Jego rywalami na fotel włodarza miasta będą m.in. Andrzej Widzyk – startujący jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości oraz Szymon Piątek. - Jako kandydat na Burmistrza Miasta Żywca chce zapewnić miastu stabilny rozwój. Moja strategia opiera się na realnych celach, które przyniosą wymierne korzyści dla miasta – zaapelował drugi z przedstawionych kandydatów.
Na słowa uznania zasługuje również Joanną Ostrowska, prezeska Stowarzyszenia Żywiec Nasza Przyszłość, która ma dużą wiedzę na temat jakości życia mieszkańców Żywca i odważnie mówi o potrzebach miasta. Po cichu mówi się, że to może być „czarny koń” kwietniowych wyborów.
Powalczą w 7 komitetach wyborczych…
Znane są już wszystkie nazwiska w najbliższych wyborach do Rady Powiatu Żywieckiego. W sumie o 27 miejsc w radzie ubiegać się będzie aż 249 kandydatów z 7 zgłoszonych komitetów wyborczych (Okręg nr 1 – Żywiec – 5 mandatów, Okręg nr 2 – Gilowice, Łękawica, Ślemień i Świnna – 4 mandaty, Okręg nr 3 – Czernichów, Lipowa i Łodygowice – 6 mandatów, Okręg nr 4 – Jeleśnia i Koszarawa – 3 mandaty oraz Okręg nr 5 – Radziechowy-Wieprz i Węgierska Górka – 5 mandatów).
Wśród faworytów z konkretnych partii możemy wymienić: KWW Bezpartyjni I Konfederacja – Wojciecha Bielewicza, Arkadiusza Dziewickiego, Krzysztofa Mrózka, Mateusza Wiewióra oraz Daniela Flaka; KWW Dla Ziemi Żywieckiej – Marek Regel, Jolanta Gruszka, Leszek Frasunek, Arkadiusz Kliś, Marcin Kanik, Piotr Kufel, Anna Piecha oraz Karolina Hubka; KKW KOALICJA OBYWATELSKA – Bogumiła Lach, Tomasz Szpilka, Michał Czulak, Mirosław Figura, Jan Jędrzejak oraz Lidia Paciorek-Ficoń; KW Prawo I Sprawiedliwość – Adrian Midor, Marzena Pietraszewska, Zbigniew Gąsiorek, Maciej Pokusa, Wiesław Sypta, Roman Rokita, Tadeusz Pal oraz Jan Witkowski; KWW Porozumienie Samorządowe Powiatu Żywieckiego – Robert Kolanko, Rafał Kotrys, Stanisław Kucharczyk, Dariusz Kuglarz, Józef Stopka oraz Jan Ficoń; KWW Wspólnota Samorządowa Powiatu Żywieckiego – Andrzej Zieliński, Henryk Jurasz, Marian Knapek, Dawid Lange, Grażyna Feil oraz Czesław Franasiuk.
Rywalizacja o każdy głos
Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego. Nasz region w tym zestawieniu reprezentują m.in. Lidia Gęga z KWW Lewica, Zbigniew Kaczmarek z KW Ruch Naprawy Polski oraz Adam Zoń z KWW Lewica, który na co dzień jest dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu. Łącznie do zdobycia będzie 48 mandatów, w 7 okręgach wyborczych na terenie całego województwa śląskiego.
O 21 mandatów powalczą natomiast kandydaci do Rady Miejskiej w Żywcu. I w tym wypadku pokusiliśmy się o zaprezentowanie paru nazwisk, które mogą odgrywać dużą rolę w kwietniowych wyborach. Wśród faworytów są m.in. Artur Biel z KWW Porozumienie Samorządowe Pow Żywieckiego, Jarosław Gowin z KWW Burmistrza Antoniego Szlagora, Wojciech Kupczak z KWW Joanna Ostrowska Żywiec Nasza Przyszłość, Tadeusz Krzop z KW Prawo I Sprawiedliwość, Gabriela Szklarska z Kww Porozumienie Samorządowe Pow Żywieckiego oraz Paulina Zoń z KWW Porozumienie Samorządowe Pow Żywieckiego.
Wśród wymienionych niewątpliwie wyróżnia się nazwisko Jarosława Gowina, które ma silną pozycję polityczną w naszym kraju. W tym wypadku nie ma mowy o żadnym pokrewieństwie, jednak kto wie - czy znane nazwisko - nie pomoże politykowi startującemu z komitetu Antoniego Szlagora w końcowym sukcesie.
Wybory do Parlamentu Europejskiego
Warto dodać, że niedługo – bo już w czerwcu – pójdziemy ponownie do urn, tym razem wybrać swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce będzie wybieranych 53 posłów.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 22 kwietnia 2024 r. partie mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych. Do tego dnia mają też zostać powołane okręgowe i rejonowe komisje wyborczych. Samo głosowanie odbędzie się w niedzielę (9 czerwca).
Foto: Wikipedia/Autor: Artur Andrzej