poniedziałek, 7 sierpnia 2023 08:15

Wykładziny dywanowe - jak czyścić i popranie o nie dbać?

Autor Artykuł sponsorowany
Wykładziny dywanowe - jak czyścić i popranie o nie dbać?

Wykładzina w pokoju dziecięcym, sali konferencyjnej, czy w holu małego pensjonatu to bardzo praktyczne rozwiązanie. Zapewnia przyjemne ciepło, szczególnie w zimowe miesiące, dba o estetyczny design i oznacza niższe koszty wykończenia wnętrza. Nie jest też wcale trudniejsza w utrzymaniu czystości niż np. drewniane panele. Wystarczy dwa razy w roku wezwać fachowców, a na co dzień dbać o materiał domowymi sposobami. Co warto więc wiedzieć o pielęgnacji wykładzin w domu czy w biurze?

Jak dbać o nienaganny wygląd wykładziny?

Wielu rodziców rozważa położenie wykładziny w pokoju dziecięcym. Na plus przemawia stworzenie przytulnej i miłej atmosfery w pokoiku. Maluch godzinami może się bawić na podłodze i wystarczy rozłożyć mały kocyk, by było mu ciepło, miękko i zwyczajnie wygodnie. Z drugiej strony powstaje obawa o sterylne środowisko takiego pokoju. Panele czy płytki gresowe można szybko umyć i usunąć z nich brud i zanieczyszczenia, a wykładzina? Przecież nawet dziennie odkurzana, gromadzi tysiące bakterii i zarazków i to tak niebezpiecznych dla maluszka.

Jednakże z troski o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka wcale nie trzeba rezygnować z wykładziny. Wystarczy właściwie dbać o nią i dziennie ją odkurzać. Sterylność łatwiej też zachować, przy wyznaczeniu jasnych zasad korzystania z pokoju i nawet gościom zabronić chodzenia w butach. Dzięki temu wykładzina nie będzie znaczona błotem i zarazkami, przynoszonymi z ulicy. Ponadto w pokoju dziecięcym warto wprowadzić zasadę zakazu jedzenia, tak by okruszki czy resztki czekolady nie były wcierane w głębsze warstwy materiału. W tak łatwy sposób można zadbać, by podłoga była zawsze czysta, a maluszek mógł bez problemu bawić się na niej całymi dniami.

Jak często prać wykładziny?

Trzeba mieć jednak świadomość, że wprowadzenie powyższych reguł wspomoże właściwe dbanie o wykładzinę, ale nie wyeliminuje całkowicie jej zabrudzenia. Są też inne zanieczyszczenia, jak resztki naskórka, włosów, a także kurz, które również zalegają w głębszych warstwach wykładziny i tworzą pożywkę dla drobnoustrojów. Dlatego również wykładziny należy regularnie, profesjonalnie prać.

Nie warto tego robić samodzielnie, ponieważ zbytnie namoczenie wykładziny, może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów w pomieszczeniu. W takich działaniach świetnie wspomogą specjaliści z firmy czyszczącej. To dobre rozwiązanie, ponieważ fachowcy przyjadą do domu i w ekspresowym tempie wyczyszczą wykładzinę nawet w większym pomieszczeniu. Do wykładzin ułożonych w mieszkalnych wnętrzach wystarczy dwa razy w roku wezwać fachowca. W biurze, pokoju hotelowym czy sali konferencyjnej, gdzie wykładziny narażone są na intensywną eksploatację, takie czynności warto zwiększyć nawet do czterech razy w roku.

Wszystko jednak zależy od stopnia zużycia i zabrudzeń, dlatego po pierwszej wizycie, firma czyszcząca podpowie, jak często powinno się odświeżać wygląd wykładziny. Gdzie znaleźć fachowców? Łatwo to zrobić w internecie, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać „pranie wykładzin bielsko”.

Jakie metody stosuje się przy praniu wykładziny?

Takie usługi najczęściej wykonywane są bezpośrednio u klienta w domu albo w biurze, gdzie fachowiec przy użyciu specjalistycznego sprzętu, najczęściej renomowanych odkurzaczy piorących, wyczyści wykładziny z wszelkich zabrudzeń i plam. Najczęściej stosuje się metodę szamponowania lub ekstrakcji. Metoda szamponowania polega na nałożeniu odpowiedniego szamponu w celu rozpuszczenia wszelkich zanieczyszczeń i następnie odkurzeniu wykładziny. Z kolei do ekstrakcji wykorzystuje się odpowiedni detergent, który po rozpyleniu na materiał, odsysa się wraz z brudem.

Od rodzaju zabrudzeń ale też rodzaju wykładziny zależy z jakiej metody skorzysta fachowiec. Przy praniu wykładzin ważny jest bowiem efekt, a więc gwarancja, że po wykonanej usłudze zostaną również usunięte zabrudzenia, bez uszkodzenia materiału. Dlatego wybierając firmę warto zwrócić uwagę na gwarancję efektu oraz jakość przypieczętowaną zdobytymi certyfikatami, np. certyfikatu Instytutu Badań Konsumenckich, który potwierdza, że firma ma ugruntowaną pozycję na rynku i bardzo dobre podejście do potrzeb i oczekiwań swoich klientów.

Wśród firm, które specjalizują się w czyszczeniu wykładzin dywanowych jest m.in. firma Klawe Pranie. Można skontaktować się z nią:

przez formularz na: https://klawepranie.business.site/

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka