poniedziałek, 8 lutego 2021 05:03

Wysoka: Pijany pędził w terenie zabudowanym z prędkością 103 km/h. Co mu grozi?

Autor Mirosław Haładyj
Wysoka: Pijany pędził w terenie zabudowanym z prędkością 103 km/h. Co mu grozi?

Funkcjonariusze  z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Suchej  Beskidzkiej zatrzymali kierowcę opla, który mając prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie, przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 53 km/h.

4 lutego po godzinie 17:00, w Wysokiej policjanci suskiej drogówki  zatrzymali do kontroli kierowcę samochodu marki Opel, który w terenie zabudowanym poruszał się z prędkością 103 km/h. Mężczyzna tłumaczył się, że jest zmęczony i spieszy się do domu. Jak się później okazało, 56-letni mieszkaniec powiatu suskiego nie tylko nie przestrzegał  przepisów dopuszczalnej prędkości, ale też kierował swój  samochód znajdując się w stanie nietrzeźwości. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Oprócz tego, sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10.

Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości:

  • nie mniejszej niż 5 tys. zł, gdy osoba po raz pierwszy dopuszcza się takiego czynu,
  • nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Jeśli, kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości, sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Inf.: KPP Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje