czwartek, 25 listopada 2021 08:10

„Za nami trudna decyzja”. Mieszkańcy gminy Skawina zapłacą więcej za wywóz śmieci

Autor Aleksandra Tokarz
„Za nami trudna decyzja”. Mieszkańcy gminy Skawina zapłacą więcej za wywóz śmieci

- Za nami trudna i niepopularna, lecz konieczna decyzja – podkreślają władze gminy Skawina. Od 1 stycznia 2022 roku w życie wejdzie nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Bez zmian pozostanie ulga dla tych mieszkańców, którzy kompostują bioodpady i odpady zielone.

Decyzja o przyjęciu nowej stawki zapadła na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 24 listopada. Opłata za wywóz odpadów wyniesie 32 złote od osoby za odpady segregowane. Oznacza to wzrost kwoty o 4 złote. Ulga 3 zł/os za kompostowanie bioodpadów oraz odpadów zielonych pozostaje bez zmian. Dla osób i rodzin o najniższych dochodach od 1 stycznia zostanie wprowadzona ulga w wysokości 6 zł. Szczegółowych informacji dotyczących zwolnienia z części opłat udziela Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

- Od kilku lat cały kraj boryka się z rosnącymi opłatami za wywóz śmieci. Setki miast i gmin w Polsce regularnie podnosi ceny za gospodarowanie odpadami. Problem nie omija także Gminy Skawina. Jednym z powodów jest rosnąca ilość produkowanych przez mieszkańców odpadów z tworzywa sztucznego. W 2018 r. były to 874 tony. W 2019 już 1019 ton. W 2020 były to 1123 tony. Według prognoz w 2021 r. ta liczba wzrośnie do 1243 ton – tłumaczy samorząd.

Dodatkowym problemem ma być monopolizacja „rynku śmieciowego”. Wywozem odpadów w Małopolsce zajmuje się zaledwie kilka firm, które mogą swobodnie dyktować ceny. - Podwyżki świadczonych usług przedsiębiorstwa argumentują rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, podwyżkami pensji, cen paliwa oraz prądu. Do organizowanych przetargów przeważnie startuje pojedynczy oferent, który dyktuje bardzo wysokie ceny. W praktyce każdy kolejny przetarg oznacza podwyżkę. Gmina musi wyłonić firmę zajmującą się gospodarką odpadami, gdyż w przeciwnym razie sterty śmieci zalegną we wszystkich możliwych miejscach – dodają władze gminy.

W przetargu została wyłoniona firma, która w 2022 roku będzie odpowiadała za wywóz i utylizację śmieci.

Zgodnie z przepisami prawa, system gospodarowania odpadami musi być samowystarczalny. Gmina nie może zarabiać ani tracić na odbiorze śmieci. Wyższe stawki firmy od 2022 roku sprawią, że system gospodarki odpadami przestanie być samowystarczalny i w przyszłym roku przyniesie stratę w wysokości prawie 1 mln 900 tys. zł. Podniesienie opłaty o 4 zł za osobę sprawi, że system wciąż będzie samowystarczalny, co pozwoli uniknąć w przyszłości radykalnego zwiększenia stawek.

fot. ilustracyjne/pixabay

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje