środa, 12 sierpnia 2020 12:33

Zabierzów: 16-latek miał przy sobie narkotyki i broń. To mogło skończyć się tragicznie

Autor Aleksandra Tokarz
Zabierzów: 16-latek miał przy sobie narkotyki i broń. To mogło skończyć się tragicznie

Funkcjonariusze często kontrolują miejsca, w których gromadzą się młode osoby i sprawdzają, czy nie dochodzi tam do przypadków naruszenia prawa. Policjanci z powiatu krakowskiego zatrzymali 16-latka, który posiadał przy sobie broń gazową i narkotyki.  Nieletni wpadł w ręce stróżów prawa właśnie podczas jednej z takich kontroli.

W okresie wakacyjnym ładna pogoda i nadmiar czasu wolnego sprawia, że młodzież zaczyna eksperymentować z alkoholem lub narkotykami. Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie w tym okresie kontrolują miejsca, w których gromadzą się młode osoby.

Podczas jednej z takich kontroli, 8 sierpnia br. późnym wieczorem, funkcjonariusze podczas patrolu pieszego ulic Zabierzowa zwrócili uwagę na grupę głośno zachowujących się młodych ludzi. Dwie z nich spożywały alkohol. Wśród nich, jak się okazało, znajdowały się dwie osoby nieletnie. Na widok policjantów młodzież zareagowała bardzo nerwowo. Wobec tego, stróże prawa postanowili sprawdzić czy młode osoby, choć zaprzeczyły, nie posiadają przy sobie jakichś niedozwolonych środków.

Okazało się, że 16-latek w swoim plecaku miał narkotyki w postaci dwóch skrętów marihuany i broń gazową, wraz z podłączonym magazynkiem. Obecny na miejscu 47-letni ojciec chłopaka, który chwilę przed interwencją policjantów przyjechał na miejsce odebrać syna, oświadczył, że broń znaleziona przy synu należy do niego i nie posiada na nią pozwolenia. Dodał też, że nie miał świadomości, że syn zabrał jego pistolet.

16-latek i jego ojciec zostali przez policjantów zatrzymani i przewiezieni do komendy. Pozostałe osoby, zostały pouczone za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, a 14-latkę policjanci przekazali pod opiekę rodzicom.
16-latek jeszcze tego samego dnia usłyszał zarzut zaboru w celu przywłaszczenia pistoletu gazowego wraz z podłączonym magazynkiem i amunicją oraz zarzut posiadania narkotyków.

Teraz jego sprawą zajmie się sąd rodzinny, który zbada sytuację nieletniego i będzie mógł zasądzić wobec niego odpowiednie środki poprawcze lub wychowawcze. Z kolei, w przypadku kiedy okaże się, że zabezpieczona jednostka broni wymaga posiadania pozwolenia, wówczas 47-latek usłyszy zarzut nielegalnego posiadania broni.

inf./fot. KPP Kraków

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje