piątek, 9 kwietnia 2021 08:00

Zabierzów. Oszuści znów atakują. Kobieta straciła niemal pół miliona złotych!

Autor Aleksandra Tokarz
Zabierzów. Oszuści znów atakują. Kobieta straciła niemal pół miliona złotych!

Schemat działania oszustów, którzy wzbudzają zaufanie, jest zawsze podobny. Nieświadoma ofiara za pośrednictwem komunikatora poznaje "przyjaciela". Następnie oszust, wymyślając najróżniejsze kłamstwa, pozyskuje pieniądze od poznanej osoby. W taki sposób oszukana została 64-letnia mieszkanka powiatu krakowskiego, która nawiązała znajomość z „niemieckim wojskowym lekarzem z bazy w Jemenie” i straciła ponad 460 tysięcy złotych.

- Jedną z metod oszustw, jaką wymyślili przestępcy, jest oszustwo na tzw. „amerykańskiego żołnierza”. W tym przypadku stał się on „niemieckim wojskowym”. Oszust wyszukuje w Internecie samotne osoby, po czym nawiązuje z nimi kontakt. Posługując się zdjęciami z sieci, przedstawia się jako zagraniczny wojskowy, który aktualnie jest poza granicami swojego kraju. Sprawca poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia, zdobywa zaufanie swojej ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową na np. zakup biletu lotniczego do Polski, pokrycie kosztów przesyłki lub bardzo drogie leczenie, czy inne podobne historie. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, kontakt się urywa – tłumaczy podkom. Justyna Fil, rzecznik prasowy KPP w Krakowie.

Małopolska. Karetki znów oczekują przed oddziałami. Dziennie wyjeżdżają niemal 900 razy
Tylko wczoraj w całej Małopolsce zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały 861 razy. W ciągu trzech świątecznych dni wyjazdów było blisko 2,5 tysiąca. - Niemal 1800 z tych wyjazdów dotyczyło osób w kwarantannie lub tych, którym wykonywano test na koronawirusa – informuje wojewoda małopolski.

Taka sytuacja miała ostatnio miejsce w powiecie krakowskim. 7 kwietnia br. do Komisariatu Policji w Zabierzowie zgłosiła się 64-latka, która za pośrednictwem jednego z komunikatorów społecznościowych poznała mężczyznę, podającego się za niemieckiego wojskowego lekarza chirurga, stacjonującego w bazie wojskowej w Jemenie w Afryce. Prowadzenie korespondencji rozpoczęli pod koniec grudnia ubiegłego roku. Pisali niemal codziennie. Później przeszli na inny komunikator, na którym rozmawiali za pośrednictwem kamery internetowej. Oszust pisał i mówił po polsku. Najpierw wzbudził zaufanie, a następnie poprosił kobietę o pomoc.

- Norman z Frankfurtu, bo tak się przedstawił ten żołnierz, twierdził, że chce przejść na emeryturę wojskową. Tłumaczył kobiecie, że otrzyma odprawę za służbę w kwocie 5 milionów złotych, ale ma problem ze swoim kontem bankowym i nie będzie możliwe ich przelanie na to konto. Stwierdził zatem, że korespondująca z nim 64-latka jest dla niego najbliższą mu osobą i z racji, że gotówka może jeszcze jedynie zostać dostarczona w formie paczki, to na jej adres armia ją prześle. Następnie 64-latka miała mu pomóc pokryć koszty tej przesyłki, które miały wynieść kilka tysięcy złotych. Następnie odezwali się przedstawiciele rzekomej zagranicznej firmy kurierskiej, twierdząc, że paczka znajduje się u nich i aby została przesłana dalej, należy nadać jej certyfikat, za który kobieta miała zapłacić kolejne pieniądze. Następnie firma ta żądała kolejnych przelewów od nieświadomej podstępu 64-latki, wymyślając nowe koszty związane z dostarczeniem paczki. Kobieta na prośbę „przyjaciela” wykonała też przelew, który miał być przeznaczony na jego przylot do Polski – dodaje rzeczniczka.

Socjotechniki i umiejętnie prowadzona rozmowa poprzez Internet doprowadziły do tego, że kobieta wpadła w sieć oszustów i zgodnie z ich dyspozycją dokonała kilka przelewów w euro na podane przez nich konta. W wyniku tego oszustwa kobieta straciła ponad 460 tysięcy złotych. Po przelaniu całej tej kwoty „niemiecki wojskowy” urwał kontakt z 64-latką. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji w Zabierzowie.

Michałowice. Chciał ominąć radiowóz i … wpadł do rowu. Miał sporo na sumieniu
Policjanci z powiatu krakowskiego zatrzymali mężczyznę, który nie tylko miał przy sobie narkotyki, ale także kierował pod ich wpływem. Chcąc uciec funkcjonariuszom, ominął radiowóz i wpadł do rowu. Jak się okazało, pozostałe porcje narkotyków przechowywał ... w zamrażarce.

- Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, czy nasze dane, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Nie należy ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie ufać, jak i w żadnym wypadku nie przekazywać pieniędzy nieznanym nam osobom. Tylko nasza czujność może nas uchronić przed utratą oszczędności życia! - apeluje policja.

fot. ilustracyjne/pixabay

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje