wtorek, 25 maja 2021 12:43

Zakopane: Pielęgniarki są oburzone i szykują się do strajku. Spór zbiorowy trwa

Autor Mirosław Haładyj
Zakopane: Pielęgniarki są oburzone i szykują się do strajku. Spór zbiorowy trwa

Spór zbiorowy z personelem Szpitala Powiatowego w Zakopanem nie został, wbrew piątkowym informacjom zakończony. Pielęgniarki twierdzą, że dokument podpisany 21 maja nie jest ugodą a umową dotyczącą wypłat z 2015 r. Pracownice zakopiańskiej placówki są oburzone upublicznieniem dokumentu, wokół którego powstało wiele przekłamań. Zapowiedziały przyłączenie się do planowanego na 7 czerwca strajku.

W piątek (21 maja) zakopiańska placówka poinformowała na swojej stronie internetowej, że 18 maja podpisała porozumienie z Międzyzakładową Organizacją Związkową Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Porozumienie miało pozwolić na oficjalne zakończenie sporu zbiorowego.

Dorota Trojańska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Szpitala Powiatowego w Zakopanem, tak komentuje dla tp24.pl informacje płynące ze szpitala:

– To oburzające, przecież my podpisałyśmy umowę dotyczącą należnych nam wypłat z 2015 roku, o czym dyrekcja szpitala nie była łaskawa poinformować. Umowę upubliczniono bez naszej zgody i do tego z przekłamaniami.

Poniżej publikujemy oficjalny komunikat pielęgniarek, które szykują się do czerwcowego strajku:

"Komunikat
Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wyraża swoje niezadowolenie komunikatem, który ukazał się w dniu 21 maja 2021 roku na stronie Szpitala i Starostwa Powiatowego w Zakopanem oraz na łamach gazet. Oczekujemy usunięcia komunikatu ponieważ udostępniony fragment porozumienia jest treścią dokumentu , który został podpisany przez obydwie strony sporu, a na którego udostępnienie związek nie wyrażał zgody, jak również przekaz o zakończeniu sporu jest nieprawdziwy.
Informujemy , iż opinia publiczna została wprowadzona w błąd ponieważ spór zbiorowy nie został zakończony i nadal jest na etapie  mediacji,  a wszystkie podane kwoty są kwotami brutto o czym zapomniał napisać pracodawca co jasno wynika z porozumienia. Podpisanie porozumienia dotyczyło tylko i wyłącznie środków znaczonych, które przekazywał dodatkowo Narodowy Fundusz Zdrowia na wzrost wynagrodzeń  pielęgniarek i położnych, które to środki nasze grupy zawodowe wywalczyły w 2015 roku wychodząc protestować na ulicę. Wobec powyższego podwyżki uzyskano dzięki skutecznym działaniom związku zawodowego, a nie dobrej woli pracodawcy.W dalszym ciągu oczekujemy wzrostu wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych ze środków własnych szpitala jak wszyscy inni pracownicy, co może skutkować zamknięciem sporu zbiorowego. W dniu 7 czerwca 2021 roku w całym kraju odbędzie się strajk ostrzegawczy Pielęgniarek i Położnych w którym kolejny raz będziemy walczyć o poprawę warunków pracy i płacy dla naszych  grup zawodowych".

Pełna treść komunikatu zakopiańskiego szpitala.

18.05.2021 roku Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem podpisał porozumienie z Międzyzakładową Organizacją Związkową Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Pozwoliło to na oficjalne zakończenie sporu zbiorowego, rozpoczętego we wrześniu ubiegłego roku w zakresie rozliczeń środków otrzymanych z Narodowego Funduszu Zdrowia na podwyżki wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w 2020 i 2021 roku.
Strony porozumienia ustaliły, iż środki pozostałe do rozliczenia z przychodów otrzymanych z Narodowego Funduszu Zdrowia na podwyżki pielęgniarek i położnych w roku 2020 zostaną przekazane pracownikom w formie jednorazowego dodatku w wysokości 2688 zł brutto na osobę. Prawo do wspomnianego świadczenia przysługuje pielęgniarkom i położnym pozostającym w stosunku pracy ze Szpitalem Powiatowym w okresie 1.01 – 31.12.2020 roku, w wysokości 224 zł brutto za każdy przepracowany miesiąc. W związku z powyższym zasada ta dotyczy także osób, które obecnie już nie pracują w zakopiańskiej placówce, ale były pracownikami Szpitala w roku 2020.
W celu rozliczenia środków otrzymanych przez Szpital w okresie 1.01-31.12.2021 roku placówka zobowiązała się do wypłaty pielęgniarkom i położnym podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 270 zł dla każdej osoby począwszy od 1.05.2021 roku. Kwota 270 zł wynagrodzenia zasadniczego spowoduje wzrost całkowitego wynagrodzenia w wysokości ponad 400 zł dla każdej osoby. Dodatkowo zdecydowano, iż za okres od 1.01-30.04.2021 pielęgniarki otrzymają kwotę 270 zł za każdy przepracowany pełny miesiąc, co w praktyce przekłada się na 1080 zł jednorazowego dodatku za ten okres.

Inf.: tp24.pl, Szpital w Zakopanem

Podhale

Podhale - najnowsze informacje