środa, 19 grudnia 2018 12:10

Zalipie: Opłatkowe szkolenie KGW

Autor Marzena Gitler
Zalipie: Opłatkowe szkolenie KGW

18 grudnia w Domu Malarek w Zalipiu odbyło się szkolenie na temat możliwości dofinansowania działalności Kół Gospodyń Wiejskich, które zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach – Terenowy Zespół Doradztwa Rolniczego.

Spotkanie adresowane było przede wszystkim do grup nieformalnych aktywnie działających na rzecz środowisk wiejskich, które byłyby zainteresowane założeniem Koła Gospodyń Wiejskich w oparciu o ustawę z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich, a także do tych kół lub organizacji, które działają w oparciu o ustawę o kółkach rolniczych lub prawo o stowarzyszeniach.

Koła gospodyń wiejskich są ważnym elementem aktywizacji środowisk wiejskich. Daje to obecna ustawa o kołach gospodyń wiejskich oraz środki, za które można rozpowszechniać między innymi działalność społeczno-wychowawczą, oświatowo- kulturalną oraz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich – podkreśla Andrzej Giza kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej, a zarazem członek Zarządu Powiatu Dąbrowskiego.

Podczas spotkania Adam Ślusarczyk dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie mówił o procedurach nadawania osobowości prawnej Kołom Gospodyń Wiejskich, zapewnieniu możliwości szybkiej ich rejestracji oraz wsparciu ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich, a także kultywowania folkloru i polskiej tradycji. Odpowiadał również na wszelkie pytania uczestników spotkania.

Samorząd powiatowy przy współpracy z samorządami gminnymi i Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej dąży do tego, aby ta współpraca rozwijała się i poszerzała o kolejne pola działalności. Można powiedzieć, że jest to już tradycja w naszym regionie, wspólnie spotykamy się, aby wypracować jakiś efekt. Dowodem na to jest chociażby wydana przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego publikacja poświęcona kulinariom naszego regionu – mówi starosta Lesław Wieczorek.

W związku ze zbliżającymi się świętami w program spotkania wpisała się uwspółcześniona wersja jasełek pt. „Jezu, przyjdź, czekamy dziś” zaprezentowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Zalipiu, a także wystawa szopek noworocznych wykonanych przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego.

Nie zabrakło koncertu kolęd, a podtrzymując staropolski zwyczaj, uczestnicy spotkania połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Spotkanie zostało zorganizowane w partnerstwie z  Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Oddział Regionalny w Krakowie.

Co zmieniło się w funkcjonowaniu kół?

W połowie listopada weszła w życie ustawa o kołach gospodyń wiejskich. Mogą zdobyć osobowość prawną, prowadzić działalność gospodarczą, gromadzić środki finansowe i zdobywać dotacje. Jest jednak jedno ale…

Nowe prawo daje KGW możliwość uzyskania osobowości prawnej, możliwość zarabiania pieniędzy i pozyskiwania dotacji. Jednak w jednej wsi będzie mogło działać tylko jedno KGW, a kto szybciej je zarejestruje ten ma pierwszeństwo. Kancelaria Prezydenta wyjaśnia wprawdzie, że „to ograniczenie nie będzie miało zastosowania do kół gospodyń wiejskich działających na podstawie przepisów dotychczasowych”. W praktyce jednak kto pierwszy zarejestruje KGW, ten będzie korzystał z przywilejów przewidzianych w nowej ustawie dla kół. Inne organizacje będą musiały działać na zasadzie np. stowarzyszeń. Przywileje uzyska koło, które zostanie wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, który będzie prowadzić Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie działające koła gospodyń wiejskich w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy będą miały prawo pierwszeństwa do tego wpisu. Jeśli w ciągu 6 miesięcy koło nie wystąpi o wpis do Krajowego Rejestru KGW, wówczas będzie ono mogło dalej działać na podstawie dotychczasowych przepisów, czyli Prawa o stowarzyszeniach lub ustawy o kółkach rolniczych. Zgodnie z ustawą, koło może założyć dziesięć osób.

Ustawa reguluje też, że członkiem koła gospodyń wiejskich może być osoba, która ukończyła 18 lat i której miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła. Osoby, które ukończyły 13 lat, za zgodę KGW mogą tworzyć młodzieżowe i dziecięce organizacje wspomagające działalność koła.

Warto przypomnieć że KGW to jedna z najstarszych form organizacji społecznych, jakie funkcjonują w Polsce. Obecnie w Polsce jest ich ok. 21 tysięcy KGW, powstałych w ramach kółek rolniczych oraz kilka tysięcy działających jako zespoły ludowe i stowarzyszenia (powstałe po 2004 r.). Organizacje te skupiają ponad milion osób. W Powiecie Limanowskim działa obecnie 68 KGW. Reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji kobiet wiejskich oraz ich rodzin. Ich działalność skupia się m.in. na rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego oraz zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w propagowaniu kultury i kultywowaniu tradycji.

Dokumenty niezbędne do rejestracji koła można pobrać ze strony ARiMR.

Marzena Gitler, inf. i foto: Powiat Dąbrowski

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje

Rozrywka