piątek, 19 lutego 2021 09:01

Zmarł Franciszek Mrażek, społecznik z Kasinki Małej

Autor Aleksandra Tokarz
Zmarł Franciszek Mrażek, społecznik z Kasinki Małej

14 lutego 2021 roku, w wieku 91 lat, na wieczną służbę odszedł Franciszek Mrażek - wieloletni Członek Zarządu OSP Kasinka Mała, społecznik, człowiek niezwykle zasłużony dla całej wsi.

Całe jego życie bardzo mocno determinowało zaangażowanie w sprawy mieszkańców Kasinki Małej, rozwoju miejscowości oraz dobra kościoła parafialnego.

Z zawodu był stolarzem. Początkowo pracował w Krakowie, gdzie mieszkał do 1970 roku. Tam „szlifował” swój warsztat wykonując m. in. remonty i renowacje kościołów, w tym remont ołtarza głównego w Kościele Mariackim.

Powiat limanowski. Pierwsza restauracja w regionie działa mimo obostrzeń
Pierwsza restauracja na Limanowszczyźnie otwiera się, pomimo obowiązujących w Polsce obostrzeń. - Działamy całkowicie legalnie i zgodnie z obowiązującym prawem – informują właściciele lokalu. Do restauracji nie będzie jednak można przyjść na co dzień i spożyć posiłek na miejscu. Jak informuje porta…

Po przeprowadzce do Kasinki Małej, od 1971 roku, bardzo mocno zaangażował się w działalność miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzięki jego staraniom została wykonana droga dojazdowa do remizy, odnowiono elewację tego budynku, pomalowano jego wnętrza i wykonano ogrodzenie wokół Domu Strażaka. Swój znaczący wkład włożył w organizację uroczystości z okazji Jubileuszu 50 – lecia działalności OSP Kasinka Mała.

Swoje doświadczenie zawodowe wykorzystał do przeprowadzenia renowacji ołtarzy i stacji drogi krzyżowej w kościele parafialnym w Kasince Małej. Świątynię ozdobił również boazerią i wykonał umeblowanie jej zakrystii.

Jego pracę społeczną charakteryzują funkcje, które podejmował dla dobra ogółu: był Radnym Rady Gminy Mszana Dolna, członkiem Rady Sołeckiej i Rady Parafialnej; z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem działał w kasinczańskich komitetach: budowy szkoły podstawowej (obecnego Zespołu Placówek Oświatowych), ośrodka zdrowia, telefonizacji i gazyfikacji wsi oraz budowy wodociągu „Stawisko”.

Miejska Biblioteka w Limanowej wychodzi naprzeciw czytelnikom
Już w najbliższych dniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej zajdą zmiany. Planowane jest bowiem uruchomienie książkomatu oraz wrzutni do zwrotu książek. Dzięki nowym urządzeniom zwiększy się dostęp do oferty bibliotecznej, a zwrot wypożyczonych pozycji będzie szybszy. Wraz ze zmianą sie…

Za wszystko, co zrobił dla OSP Kasinka Mała, odznaczony został brązowym i srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa. Jego pracę na rzecz społeczności lokalnej uhonorowano odznaczeniami państwowymi różnego szczebla.

Spoczął na cmentarzu parafialnym w jego ukochanej Kasince Małej.

inf. Gmina Mszana Dolna, fot. arch. rodziny Mrażków

Limanowa - najnowsze informacje