wtorek, 27 kwietnia 2021 05:10

Zmarła przełożona Domu Rekolekcyjnego w Bystrej Podhalańskiej

Autor Mirosław Haładyj
Zmarła przełożona Domu Rekolekcyjnego w Bystrej Podhalańskiej

O śmierci s. Bernardyny poinformowano na Facebooku.

W poniedziałek, 26 kwietnia o godz. 18:10 zmarła siostra Bernardyna, przełożona Domu Rekolekcyjnego w Bystrej Podhalańskiej. Kilka dni temu informowano o złym stanie zakonnicy, która zaraziła się koronawirusem i była podłączona do respiratora.

O śmierci s. Bernardyny poinformował na Facebooku Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej.

Siostry sercanki  prowadzą Dom Rekolekcyjny „Maksymilianum” w Bystrej Podhalańskiej od grudnia 1977 roku. Wtedy to ciężko zachorowała Pani Cecylia Szewczyk, dotychczasowa właścicielka budynku. Ks. Franciszek Chowaniec z ks. Antonim Pawlitą prosili ówczesną Matkę Generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, Karolinę Kasperkiewicz o zorganizowanie opieki nad panią Cecylią. Początkowo do Bystrej siostry przyjeżdżały na krótki czas, aby zapewnić opiekę Pani Cecylii i zająć się domem.

W 1978 roku Metropolita Krakowski ks. kard. Karol Wojtyła poprosił Matkę przełożoną Sercanek M. Karolinę Kasperkiewicz, o sprawowanie opieki nad ośrodkiem. Od stycznia 1978 na stałe zamieszkały tutaj: s. Helena Łukasik i s. Remigia Sawicka, potem dołączyła s. Petronela Czapiewska i s. Gracjana Biały. Siostry rozpoczęły organizowanie domu rekolekcyjnego i od tego czasu Siostry Sercanki „wrosły” w krajobraz tutejszej parafii na stałe.

W Domu Rekolekcyjnym „Maksymilianum” szczególną pamiątką są podarowane przez papieża św. Jana Pawła II. Są to m. in.: ornat w którym papież odprawiał mszę św. w Kalwarii, akordeon, który wcześniej otrzymał jako dar bp Karol Wojtyła, krzyż pektoralny jaki otrzymał biskup Albin Małysiak z rąk papieża Jana Pawła II.

Eksponaty przechowywane są w oszklonej gablocie stanowią dziś relikwie Św. Jana Pawła II. Druga gablota zawiera materiały związane  z osobą Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy Ruchu „Światło Życie”.

koronawirus najnowsze informacje

Inf. i foto: Facebook


Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka