Już 31 grudnia w Krakowie po raz kolejny osoby ubogie spotkają się na wspólnej zabawie sylwestrowej. -Nie chcemy nikogo zmieniać, ulepszać na siłę. Chcemy jedynie dać drugiemu człowiekowi zrozumieć, że jest dla kogoś ważny - mówią w rozmowie z Głosem24 organizatorzy Sylwestra z ubogimi.
Sylwester z ubogimi ma ponad dwudziestoletnią tradycję. W Krakowie po raz pierwszy zabawę w sylwestrową noc zorganizowano w 2016 r.
– To już szósty sylwester z ubogimi, ale za każdym razem odkrywam w nim coś nowego. Co roku poznaję niesamowite historie gości, a otwartość i hojność naszych darczyńców ogromnie mnie zaskakuje i daje motywację na cały następny rok. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy chcą spędzić sylwestra inaczej niż zawsze, do włączenia się w to wydarzenie. Z pewnością jest to jedyny taki sylwester z Polsce – mówi Magdalena Ziemska, organizatorka wydarzenia
– Przed nami kolejna edycja sylwestra, na którym wspólnie z naszymi gośćmi przywitamy nowy rok pełni nadziei, że każdy dzień przyniesie nowe doświadczenia, a także same miłe i niezapomniane momenty. Ja tych związanych z poprzednimi sylwestrami mam wiele. Pamiętam, jak, żegnając się z naszymi gośćmi po zakończonej zabawie, widziałem w ich oczach szczęście, radość i spełnienie. Był to chyba najlepszy prezent, jaki mogłem dostać w życiu. Wówczas uświadomiłem sobie, że warto było i jest organizować, a także wspierać takie przedsięwzięcia – dodaje Krzysztof Szymkiewicz, organizator wydarzenia
O tym, jak wygląda praca nad sylwestrem i w jaki sposób można pomóc przy jego organizacji, opowiada Krzysztof Szymkiewicz.
W tym roku po raz kolejny zorganizujecie Państwo Sylwester dla Ubogich. Jak wyglądają przygotowania do tego wydarzenia?
Przygotowania do sylwestra rozpoczynają się pod koniec września. Zadań do wykonania jest naprawdę dużo. W ramach przygotowań pozyskujemy patronów medialnych i honorowych, przygotowujemy plakaty informacyjne, które są następnie rozdystrybuowane. Przekazujemy także zaproszenia dla gości poprzez punkty wspierające osoby potrzebujące. Prowadzimy zapisy dla wolontariuszy i organizujemy spotkania informacyjne. Ponadto poszukujemy sponsorów i darczyńców, którzy chcieliby nas wesprzeć. Prowadzimy także zbiórkę pieniędzy niezbędnych na wynajem zastawy, sprzętów kuchennych, zakup jedzenia i paczek dla gości czy opłaty za prąd, wodę oraz paliwo.
Kto stoi za przygotowaniem tego wyjątkowego wieczoru?
Grupę organizatorów stanowi kilka osób, które prywatnie pracują, posiadają rodziny, jednak łączą ich dwie rzeczy – zaangażowanie i chęć robienia dobra dla innych.
Wolontariusze zgłaszający się do pomocy to osoby, które usłyszały o inicjatywie w mediach lub pochodzące z różnych grup czy wspólnot. Są to często osoby, które już pomagały podczas sylwestra, ale co roku pojawiają się też nowi wolontariusze. Tym razem organizację zabawy wesprze 80 wolontariuszy.
Ile osób planujecie gościć?
W tym roku planowany jest udział 250 osób samotnych, starszych, ubogich i doświadczających bezdomności. Podobnie było również podczas poprzednich edycji sylwestra.
Jak będzie wyglądać ten wyjątkowy wieczór? Czy czymś różni się od wcześniejszych spotkań?
Harmonogram sylwestra co roku jest bardzo podobny. Zabawa sylwestrowa odbędzie się w Liceum św. Rity przy ulicy Skałecznej 10 o godzinie 18:00. Uczestnicy na początek zostaną poczęstowani ciepłym posiłkiem. Później nastąpi oficjalne rozpoczęcie zabawy sylwestrowej od wspólnego poloneza, a następnie dalsze zabawy taneczne. Ponadto wydane zostaną dwa posiłki na ciepło oraz zimna płyta. Równo o północy wszyscy uczestnicy wezmą udział we mszy świętej w klasztorze na Skałce, a wcześniej zaproszony gość podzieli się swoim świadectwem. Po mszy uczestnicy wrócą do szkoły na dalszą zabawę. Koniec imprezy planowany jest na godzinę 4:00 nad ranem.
Jak można stać się uczestnikiem zabawy?
Zaproszeni goście to osoby samotne, starsze, ubogie i doświadczające bezdomności. Organizatorzy współpracują z punktami świadczącymi pomoc osobom potrzebującym (m.in. Kuchnia Caritas, Dzieło Pomocy Ojca Pio, Zgromadzenie Sióstr Albertynek, Stowarzyszenie św. Brata Alberta, Zupa na Plantach) i poprzez te miejsca są przekazywane imienne zaproszenia.
Kto odpowiada za finansowanie zabawy?
Zabawa sylwestrowa jest w głównej mierze finansowana ze środków zebranych podczas zbiórek pieniężnych i wpłat na konto bankowe. Ponadto sylwestra wspierają także sponsorzy i darczyńcy, przekazując ciasta, pierogi, sałatki, paszteciki czy wędliny.
Jak można Państwa wesprzeć?
Obecnie prowadzone są zapisy dla osób, które chciałyby przygotować jedzenie na zabawę sylwestrową. Organizatorzy chętnie przyjmą pierogi, sałatki, paszteciki i ciasta. Wszystkie osoby zainteresowane taką formą wsparcia proszone są o deklarację w formularzu: (link: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScvZVLon4hZgNG304Uhlmg7zcZmHp50KeOYDom71iNgJldhYg/viewform), kontakt pod numerem (503 459 881 – Adrianna Pytel) lub wiadomość mailową jedzenie@krakow.sylwesterzubogimi.pl.
Oprócz tego prowadzona jest zbiórka pieniężna na portalu Zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/u6dse2). Można także przelać darowiznę na konto bankowe (56 1240 4546 1111 0011 3209 7164 - Parafia Pana Jezusa Dobrego Pasterza, Ul. Dobrego Pasterza 4, 30-416 Kraków). Zebrane środki zostaną przeznaczone na wynajem zastawy i sprzętów kuchennych, zakup prezentów dla gości, jedzenia, dekoracji oraz pokrycie kosztów paliwa czy prądu.
Zwykle sylwestrowy wieczór spędza się w gronie rodziny lub przyjaciół. Państwo decydujecie się na poświęcenie tego czasu nieznajomym. Dlaczego?
Organizując takie wydarzenie, dajemy naszym gościom możliwość na chwilę wytchnienia. Dajemy im przestrzeń, w której mogą spędzić ten wyjątkowy wieczór, nie myśląc o trudach dnia codziennego. Ponadto chcemy dać drugiemu człowiekowi zrozumieć, że jest dla kogoś ważny, a także dostrzec wartość drugiej osoby, bez względu na popełnione błędy i często trudne historie życiowe.
Chcemy spędzić tą wyjątkową, ostatnią noc starego roku z naszymi gośćmi w miłej i serdecznej atmosferze. Zależy nam, aby każda z zaproszonych osób poczuła, że wszystko zostało przygotowane z myślą o niej, dlatego staramy się zadbać o najmniejszy szczegół. Dlatego każdy z gości otrzymuje imienne zaproszenie i wizytówkę. Zabawa odbywa się na pięknie udekorowanej sali. Uczestnicy są goszczeni przy elegancko nakrytych stołach, a ciepłe posiłki i przekąski serwują kelnerzy-wolontariusze. Z kolei wolontariusze z sekcji towarzyskiej spędzają czas z gośćmi poprzez wspólne rozmowy i tańce. Wodzirej wraz z DJ-em dbają o dobrą atmosferę sylwestra, zapraszając uczestników na parkiet i prowadząc zabawy taneczne.