środa, 5 sierpnia 2020 11:40

1 września dzieci wrócą do szkół? Opracowano wytyczne. Zdalne nauczanie dla połowy klasy?

Autor Mirosław Haładyj
1 września dzieci wrócą do szkół? Opracowano wytyczne. Zdalne nauczanie dla połowy klasy?

Ministerstwo edukacji opracowało wytyczne dla szkół w związku z epidemią koronawirusa.

Minister edukacji, Dariusz Piontkowski poinformował na zorganizowanej 5 sierpnia konferencji prasowej, że od 1 września uczniowie wrócą do szkół.

1 września rok szkolny rozpocznie się w szkołach. Dzieci przyjdą do szkół, spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji i w następnych dniach będą kształcić się w placówkach

powiedział na konferencji prasowej minister edukacji narodowej.

Dariusz Piontkowski poinformował, że we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym opracowane zostały wytyczne, które mają zapewnić uczniom bezpieczeństwo na terenie szkoły. Szczegóły zostaną przekazane w ciągu najbliższych dni.

Opracowaliśmy wytyczne razem z Głównym Inspektorem Sanitarnym tak, aby wiedzieć jak zorganizować bezpieczny pobyt w szkole. Długo nad tym pracowaliśmy. Te wytyczne mówią dosyć szczegółowo, jak zorganizować lekcje, wydawać posiłki, co robić w sytuacji z problemami zdrowotnymi nauczyciela lub ucznia

powiedział na konferencji prasowej polityk.

Minister edukacji narodowej przyznał, że "nie jest to rewolucja".

Te zasady obowiązywały przed wakacjami. To zbiór doświadczeń z zagranicy, ale także z kraju, na podstawie chociażby otworzenia przedszkoli

dodał Dariusz Piontkowski. Minister wyjaśnił, że podczas pobytu na terenie szkoły, nie będzie potrzebne zakrywanie ust i nosa. Rekomendowane będzie, w miarę możliwości, rozsadzanie uczniów osobno.

Jeżeliby zdarzyło się na danym terytorium doszłoby do wielu zakażeń, to dyrektor szkoły wraz z pozytywną opinią powiatowego inspektora sanitarnego, będzie mógł ograniczyć funkcjonowanie placówki. Część dzieci będzie mogła uczestniczyć w tradycyjnej formie, a część przejdzie na nauczanie zdalnie. Jeśli ryzyko będzie większe, to oczywiście będzie możliwość przejścia na całkowite nauczanie zdalne

powiedział polityk.

"Rodzice nie są epidemiologami"

Minister edukacji zapowiedział, że rodzice nie będą mogli decydować o powrocie dzieci do szkół, ponieważ, jak tłumaczy, "nie są epidemiologami":

Rodzice są zobowiązani do tego, aby ich dzieci spełniały obowiązek szkolny.

Co z liczebnością klas?

Minister wyjaśnił, że nie przewiduje się zmniejszenia liczebności klas. O takich działaniach, w przypadku zagrożenia epidemicznego, będzie mógł jednak decydować kierownik placówki:

Dyrektor będzie inicjatorem wystąpienia zmiany funkcjonowania w szkole, ale nie będzie mógł samodzielnie podjąć decyzji o ograniczeniu jej działalności.

W takim wypadku konieczny będzie kontakt z organem prowadzącym i Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Zdalne nauczanie dla połowy klasy?

Na konferencji prasowej minister Piontkowski powiedział, że w placówkach przewiduje się trzy warianty pracy - A, B i C. Pierwszy zakłada, że praca w szkole będzie odbywała się normalnie w trybie stacjonarnym i w warunkach braku zagrożenia epidemicznego w rejonie. Wariant B opisuje sytuację, w której ilość zakażeń w regionie gwałtownie wzrosła lub w szkole wykryto przypadki zachorowań. W takiej sytuacji możliwe jest, że cześć klasy będzie uczęszczała na zajęcia stacjonarnie, a pozostali będą mieli nauczenie zdalne. Wariant C to wprowadzenie nauczania zdalnego dla całej placówki.

Jak będą wyglądać zajęcia wychowania fizycznego?

Zapytany o organizację zajęć wychowania fizycznego minister odpowiedział, że w przypadku tego przedmiotu rekomenduje się zwiększenie ilości ćwiczeń wykonywanych indywidualnie kosztem sportów zbiorowych. Ministerstwo będzie zachęcało nauczycieli (w miarę możliwości) do organizacji zajęć na świeżym powietrzu, wietrzenia sal gimnastycznych, dezynfekcji sprzętu (raz dziennie) i przestrzegania zasad higieny.

Będą szkolenia

W związku z epidemią, ministerstwo planuje przeznaczyć dodatkowe pieniądze zarówno na zakup sprzętu, jak i na szkolenia nauczycieli.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: Konferencja prasowa MEN

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka