środa, 27 stycznia 2021 14:07

18-latek zlecił koledze brutalny napad na ojczyma. Maczeta nie wytrzymała

Autor Mirosław Haładyj
18-latek zlecił koledze brutalny napad na ojczyma. Maczeta nie wytrzymała

Policjanci z Brzeska zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o dokonanie rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, do którego doszło w nocy z 19 na 20 stycznia w jednej z miejscowości w gminie Borzęcin.

W środę (20 stycznia) około godziny 3:00 w nocy, policjanci z Brzeska odebrali zgłoszenie o rozboju, do którego doszło w domu jednorodzinnym w jednej z miejscowości w gminie Borzęcin. Funkcjonariusze od razu pojechali na miejsce i tam ustalili, że zgłaszającym był jednocześnie jeden ze sprawców. 18–letni mężczyzna oświadczył policjantom, że „gryzło” go sumienie i dlatego postanowił powiadomić o przestępstwie oraz przyznać się do jego popełnienia.

Młody człowiek przyznał, że to on wpadł na pomysł, aby dokonać napaści na własnego ojczyma, z którym wspólnie mieszkał i któremu chciał zabrać gotówkę. W tym celu skontaktował się ze swoim 19-letnim kolegą, którego namówił do udziału w przestępstwie. Wspólnie też zaplanowali dalszy przebieg zdarzenia. Z jego relacji wynikało, że do rozboju doszło w nocy z 19 na 20 stycznia. Wtedy to przyszedł do mieszkania kolegi, by około godziny 20:00, razem pojechać do domu pokrzywdzonego.

Kiedy obaj sprawcy byli na miejscu, do wnętrza domu 41-letniego mężczyzny wszedł jedynie kolega, a pasierb został na zewnątrz. 19-latek  zażądał od gospodarza wydania gotówki i groził mu pozbawieniem życia, a na potwierdzenie swoich słów uderzył kilkakrotnie w stół trzymaną w ręce maczetą, która … w konsekwencji się złamała. Na koniec zrabował pieniądze w kwocie 140 złotych i  wybiegł z domu, pozostawiając na miejscu zdarzenia złamane ostrze maczety, a zabierając ze sobą samą rękojeść. Następnie obaj sprawcy udali się do miejsca zamieszkania 19- latka.

Policjanci, którzy wykonywali czynności w związku z rozbojem, pytali pokrzywdzonego, dlaczego nie zawiadomił policji o tym przestępstwie. Mężczyzna oświadczył, że obawiał się ponownego napadu. Niespełna kilka godzin zajęło funkcjonariuszom ustalenie miejsca pobytu 19-letniego napastnika. W trakcie przeszukania jego miejsca zamieszkania policjanci zabezpieczyli rękojeść maczety z odłamanym ostrzem, którego część pozostała na miejscu zdarzenia.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i po nocy spędzonej w policyjnym areszcie  doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzut dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia.  Na wniosek prokuratora sąd podjął decyzję o zastosowaniu wobec mężczyzn środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawcom grozi teraz kara pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

Inf.: KPP Brzesko
Fot.: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=388746

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje