wtorek, 24 stycznia 2023 15:59

88-latka straciła 71 tys. zł! Oszuści znaleźli na nią sposób

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
88-latka straciła 71 tys. zł! Oszuści znaleźli na nią sposób

Przestępcy działający metodą „na wnuczka” wciąż oszukują seniorów. Wczoraj (23 stycznia) wyłudzili pieniądze od 88-letniej mieszkanki powiatu dąbrowskiego. Starsza kobieta, z którą skontaktował się oszust i przedstawił za siostrzeńca, straciła oszczędności swojego życia. Teraz sprawą zajmują się policjanci.

Jednym z najczęstszych przestępstw, dokonywanych na szkodę seniorów, są oszustwa metodą na „osobę z rodziny” lub „policjanta”. Przy tego rodzaju zdarzeniach starsze osoby tracą zazwyczaj oszczędności całego życia. Pomimo licznych apeli oraz szeroko zakrojonych akcji profilaktyczno-edukacyjnych, policja każdego dnia odnotowuje przypadki takich przestępstw. Dlatego po raz kolejny przypominamy o zachowaniu ostrożności. Schemat działania oszustów jest zwykle podobny. Dzwonią do przypadkowych osób pod numer telefonu stacjonarnego, wybieranego często z książki telefonicznej. Podczas rozmowy udają zdenerwowanie,  które ma udzielić się starszej osobie i zmusić ją do natychmiastowego działania. Często oszust podaje się za krewnego, np. wnuczka, syna, córkę, kuzyna, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

Na terenie powiatu dąbrowskiego oszuści rozdzwonili się wczoraj (23 stycznia) po godz. 20:00, używając legendy o członku rodziny, który spowodował lub uczestniczył w wypadku drogowym i potrzebuje pilnie pieniędzy w celu „polubownego załatwienia” sprawy lub wpłacenia kaucji dla uniknięcia aresztowania. Kolejno naciągacze udzielają instruktażu dotyczącego przekazania pieniędzy. Najczęściej informują, że po pieniądze zgłosi się jakiś znajomy. W przypadku 88-latki było podobnie. Kobieta zgodziła się, ufając, że pomaga bliskiemu i przekazała wskazanemu mężczyźnie 71 tysięcy złotych. Tym sposobem 88-latka straciła dorobek swojego życia. Sprawa trafiła na policję.

-Seniorze, jeżeli dzwoni do ciebie osoba podająca się za krewnego i informuje cię, że:
• jest w trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje pieniędzy;
• uczestniczyła w wypadku drogowym;
• prosi o pomoc finansową,
rozłącz się – to może być oszust! Zapamiętaj, bądź ostrożny w kontakcie z obcą osobą:
• nie działaj w pośpiechu!
• upewnij się, że dzwoniący to Twój krewny - zadzwoń pod numer jego telefonu i porozmawiaj z nim;
• poinformuj policję o takiej sytuacji, dzwoniąc na numer alarmowy 112

-apelują policjanci.

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje

Rozrywka