środa, 9 lutego 2022 07:31

A. Niedzielski: Koniec masek, kwarantanny i mniej obostrzeń!

Autor Mirosław Haładyj
A. Niedzielski: Koniec masek, kwarantanny i mniej obostrzeń!

Szef resortu zdrowia zapowiada zmniejszenie obostrzeń i rezygnację z masek w związku z wygasaniem piątej fali epidemii koronawirusa.

W ciągu najbliższych tygodni piąta fala epidemii koronawirusa ma się zakończyć. W rozmowie z Faktem Adam Niedzielski przekazał, że w przeciągu miesiąca będzie rekomendował rezygnację z obowiązujących obostrzeń.

– W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszeniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID–19. Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest realną perspektywą znoszenia restrykcji

– poinformował minister.

Adam Niedzielski powiedział, że w kwestii maseczek będzie rekomendował ich noszenie przez osoby zmagające się z infekcją.

– Zostaną one z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Myślę, że to będzie istotna prewencja, zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny

wyjaśnił.

W przyszłym tygodniu może zapaść decyzja w sprawie powrotu uczniów do szkół, o ile utrzyma się spadająca liczba zakażeń, ponieważ – jak podkreślił – „przywracanie nauki stacjonarnej jest absolutnie priorytetem”.

Ministerstwo planuje również skrócenie izolacji do siedmiu dni oraz ograniczenie kwarantanny, która zaczynałaby się i kończyła równolegle w przypadku współdomowników.

– Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji o możliwej rezygnacji z kwarantanny z kontaktu

– przekazał.

Inf.: Fakt

Polska

Polska - najnowsze informacje