wtorek, 29 sierpnia 2023 15:01

Samochód bojowy dla OSP Łącko. "Podniesie zdolność operacyjną"

Autor Patryk Trzaska
Samochód bojowy dla OSP Łącko. "Podniesie zdolność operacyjną"

Powstała w 1889 roku. Należy do najstarszych na Sądecczyźnie. W 1995 roku została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ochotnicza Straż Pożarna w Łącku bierze udział nie tylko w gaszeniu pożarów i pomaga przy powodziach. Często strażacy są także wzywani do poszukiwań osób zaginionych, również tych wyruszających w pobliskie góry. Trudny górzysty teren oraz bardzo rozproszona zabudowa powodują, że jednostka ta stanowi kluczowy element w systemie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom i osobom przyjezdnym. Dlatego tak ważne jest to, aby dysponowała dobrym i nowoczesnym sprzętem.

Właśnie na ten cel gminie Łącko zostały przyznane środki z rezerwy Ministra Finansów. Umowa, którą z wójtem Janem Dziedziną zawarł II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński, potwierdza przekazanie 750 tys. zł za zakup samochodu bojowego dla OSP Łącko. W uroczystym podpisaniu dokumentu uczestniczyli wicemarszałek Sejmu prof. Ryszard Terlecki oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Wydarzenie odbyło się na terenie OSP Łącko.

– Jako minister odpowiedzialny za turystykę chcę podkreślić znaczenie Straży Pożarnych i ich funkcjonowania dla poczucia bezpieczeństwa turystów przebywających w danym miejscu. We wszystkich badaniach ankietowych wśród turystów pada mocne stwierdzenie, że jednym z trzech najważniejszych czynników decydujących o przyjeździe do Małopolski, do Polski, jest poczucie bezpieczeństwa. To nas wyróżnia wśród krajów europejskich, nawet tych lepiej rozwiniętych, że jesteśmy uważani za jeden z bezpieczniejszych krajów na Starym Kontynencie. To także zasługa dobrego wyposażenia, jak i dobrego funkcjonowania Straży Pożarnej – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Przez gminę Łącko przebiegają między innymi dwie drogi wojewódzkie (nr 969 Zabrzeż – Stary Sącz oraz 968 Zabrzeż – Kamienica), jak również gęsta sieć dróg powiatowych i gminnych. Natężenie ruchu jest duże. Wypadki czy kolizje drogowe zdarzają się tu często, bo też teren jest wymagający. W wielu sytuacjach to właśnie druhowie przybywają na miejsce zdarzenia jako pierwsi.

Miejscowość Łącko oraz okoliczne wsie to obszar typowo rolniczy, żyjący z sadownictwa, gdzie występują liczne gospodarstwa usytuowane w terenie pagórkowatym i górzystym z trudnym dojazdem oraz ograniczonym dostępem do wody. Występują tutaj także duże kompleksy leśne stanowiące potencjalne zagrożenie pożarowe.

W sprawnym poruszaniu się po takim terenie pomoże nowy ciężki samochód bojowy wyposażony w zabudowę pożarniczą, tj. zbiornik wody o pojemności minimum 600 l, zbiornik na środek pianotwórczy oraz autopompę o dużej wydajności, skrytki na sprzęt ratowniczy i pożarniczy oraz oświetlenie alarmowe. Na przestrzeni lat 2020-2023 jednostka brała udział w 255 zdarzeniach. Nowy samochód podniesie zdolność operacyjną jednostki, zapewni szybszy dojazd na miejsce zdarzenia oraz większą skuteczność – podawał wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Aktualnie OSP w Łącku dysponuje jednym średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym (z roku 2019) oraz dwoma starszymi pojazdami (rok produkcji 1992 i 1997). Pozyskanie nowego samochodu pozwoli na wycofanie z użytku wysłużonego, starego wozu bojowego z 1992 r.

Małopolska drużyna strażaków OSP biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych to znacznie ponad 40 tys. osób. Łącznie wszystkich druhów – także tych, którzy już nie uczestniczą w akcjach – mamy prawie 80 tys.

inf./fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka