poniedziałek, 8 lipca 2019 12:38

Autostradowy łącznik A4 Dębica-Wschód oficjalnie otwarty

Autor Marzena Gitler
Autostradowy łącznik A4 Dębica-Wschód oficjalnie otwarty

Blisko 11 mln zł kosztowała budowa łącznika od węzła autostrady A4 Dębica-Wschód do drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej nr 985. Oficjalne otwarcie inwestycji odbyło się dzisiaj (8 lipca br.) w Pustyni, gdzie zlokalizowano czterowylotowe rondo, stanowiące jeden z elementów łącznika.

- To jedna z naszych kluczowych inwestycji. Cieszymy się z tego co zostało wykonane, jednak będziemy nadal zabiegać, czy to na szczeblu centralnym, czy u pana Marszałka, aby doprowadzić do realizacji drugiej części łącznika Dębica – Wschód, czyli do bezpośredniego połączenia autostrady z drogą Dębica – Mielec, ale już na dalszym jej odcinku, przed lasem w Brzeźnicy – mówił Piotr Chęciek, Starosta Powiatu Dębickiego. - Chciałbym podziękować panu Marszałkowi, całemu Zarządowi Województwa Podkarpackiego, naszym Radnym Wojewódzkim i Powiatowym, również byłemu Staroście Andrzejowi Regule za to, że podjęliśmy się budowy tego łącznika, bo to nasz obowiązek względem mieszkańców – podkreślał.

- Na to jest czas w przyszłej perspektywie finansowej, która będzie się od 2020 roku faktycznie rozpoczynała. W tej chwili przygotowujemy regionalny program operacyjny województwa. Negocjacje, myślę, rozpoczną się w przyszłym roku – zapowiadał Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Oddana do użytku inwestycja objęła m.in. budowę skrzyżowania typu rondo na drodze wojewódzkiej nr 985, na trasie Dębica – Mielec w Pustyni oraz przebudowę drogi powiatowej na odcinku od ronda w Pustyni do węzła autostrady A4 Dębica-Wschód i rozbudowę drogi powiatowej na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 94 w Zawadzie do węzła autostrady A4 Dębica-Wschód. Wykonawcami łącznika były firmy: Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Dębicy oraz Eurovia Polska S.A.

Całkowity koszt realizacji zadania to ok. 10,8 mln złotych. Ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 na budowę łącznika wschodniego Zarząd Województwa przeznaczył ponad 7 mln zł. Województwo Podkarpackie najpierw wsparło inwestycję kwotą 1,5 mln złotych, a następnie dołożyło kolejny milion złotych. Sam powiat dębicki na budowę wydał prawie 1,3 mln złotych.

inf. i foto: Powiat Dębicki

Dębica - najnowsze informacje