środa, 16 czerwca 2021 15:07

Nie wymieniłeś pieca? Będą kontrole, mandaty i kary grzywny. Miszalski: „Program Czyste Powietrze nie działa”

Autor Marzena Gitler
Nie wymieniłeś pieca? Będą kontrole, mandaty i kary grzywny. Miszalski: „Program Czyste Powietrze nie działa”

Już za niespełna 600 dni wejdzie w życie małopolska uchwała antysmogowa. Tymczasem na terenie "obwarzanka krakowskiego", czyli gmin wokół Krakowa, na wymianę oczekuje jeszcze 23 tys. starych kotłów CO – tzw. kopciuchów – alarmuje Polski Alarm Smogowy. Co to oznacza? Że ci, którzy nie wymienili pozaklasowego kotła będą płacić kary. - Program Czyste Powietrze nie działa - uważa poseł Aleksander Miszalski. Co powinno się zmienić, aby w Małopolsce wymiana pieców przyspieszyła?

- Polski Alarm Smogowy zauważył, że na terenie "obwarzanka krakowskiego" jest 23 tysiące starych pieców. A czasu na realizację zapisów uchwały antysmogowej jest już niewiele - niecałe dwa lata - ok. 600 dni - przypomina Aleksander Miszalski. - W tym tempie, w jakim obecnie przebiega akcja, czyli wymianie około 2400 pieców rocznie, te 23 tysiące pieców będziemy likwidować 10 lat - podsumowuje poseł.

- Trzeba przyspieszyć ten proces - uważa Miszalski, który przede wszystkim uważa, że zmiany powinien wprowadzić rząd. Chodzi o Program Czyste Powietrze, który refunduje - jak widać nie dość skutecznie - wymianę starych źródeł ogrzewania na nowe, ekologiczne. - Program Czyste Powietrze działa w tempie zbyt wolnym i to nie tylko w Małopolsce - ocenia poseł. - My ze 104 miliardów złotych, które rząd obiecywał pozyskać z Unii i przeznaczyć ze swojego budżetu, wykorzystaliśmy zaledwie 5 procent. Z 3 milionów pieców, które trzeba wymienić w skali całej Polski, udało się podpisać ok. 300 tysięcy umów - przypomina.

Aleksander Miszalski nie jest zadowolony z rezultatów wdrażania Programu Czyste Powietrze, tym bardziej, że minęły już 3 lata z zaplanowanego na 10 lat programu. Ma też konkretne propozycje, co należy zmienić, aby realizacja przyspieszyła. To przede wszystkim promocja i wyższe dofinansowania. - Potrzeba absolutnie promocji tego programu, żeby ludzie wiedzieli, że mogą wymienić stare piece. Potrzeba wyższych dofinansowań, bo w tej chwili one się zamykają w 60% wartości inwestycji - uważa poseł.

Jako pozytywny przykład wdrażania działań antysmogowych przytacza Kraków, w którym przez wiele lat był radnym i z którego został wybrany posłem. - Myśmy w Krakowie (wdrażając uchwałę antysmogowa - przyp. red), gdy wymienialiśmy piece mieli do 90 procent dofinansowania. Trzeba też systemu prefinansowania, kredytowania, ponieważ najubożsi, najgorzej zarabiający nie mają możliwości, żeby wyłożyć np. 15 tysięcy złotych i ewentualnie dostać je z powrotem za jakiś czas - mówi Miszalski.

Poseł uważa też, że w wymianie pieców mogą pomóc gminy, które powinny się bardziej zaangażować w walkę o czyste powietrze.  - Gminy też mogłyby pomóc, bo mają możliwości i własne środki. Tymczasem niektóre jeszcze nie zinwentaryzowały kotłów - przypomina poseł.

Pytamy też posła Miszalskiego, czy uważa, że powinny - tak jak przewiduje uchwała antysmogowa sejmiku małopolskiego - być karane za niewymienienie pieca te osoby, których zwyczajnie nie było stać, aby do stycznia 2023 roku wymienić swój stary kocioł CO. Przypominamy, że dokument przewiduje prowadzenia kontroli palenisk i za niewymieniony piec bezklasowy trzeba będzie płacić mandaty wysokości do 500 zł, a nawet do 5 tysięcy złotych kary grzywny.

- Uchwała weszła w życie w 2017 roku, było więc sporo czasu, aby do tej sprawy podejść - ocenia Aleksander Miszalski. - Z jednej strony chcemy mieć czyste powietrze i chcemy oddychać bez smogu, więc uchwała jest potrzebna. Z drugiej strony - narzędzia, które daje państwo, są niewystarczające. Gdyby Program Czyste Powietrze, tak jak uchwała w Krakowie, dawał możliwość dofinansowania do 90 procent kosztów wymiany ogrzewania na "czyste" ogrzewanie i jeszcze przewidywał dopłaty do różnicy cen samego ogrzewania - to trudno byłoby się do tego przyczepić. Przekonujemy do tego, że Program Czyste Powietrze powinien dawać wyższe dofinansowanie, być lepiej promowany i szybciej zwracać środki, które ktoś wyłożył na wymianę ogrzewania, albo kredytować czy prefinansować wymianę tym, którzy mają problem ze sfinansowaniem takiej inwestycji - podsumowuje.

foto Kamila Zarembska-Szatan / krakow.pl

Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje

Rozrywka