piątek, 19 lutego 2021 09:13

Biegły ustali przyczyny pożaru archiwum UM Krakowa. Jak będzie przebiegać dochodzenie wyjaśnia Tomasz Wiśniewski ekspert pożarnictwa

Autor Marzena Gitler
Biegły ustali przyczyny pożaru archiwum UM Krakowa. Jak będzie przebiegać dochodzenie wyjaśnia Tomasz Wiśniewski ekspert pożarnictwa

- Biegły będzie musiał bardzo dobrze sobie rozplanować i przyjąć dokładną metodologię prowadzonych oględzin - mówi Tomasz Wiśniewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych. Jak będzie wyglądać jego praca krok po kroku?

Zakończyła się akcja strażaków w Archiwum Urzędu Miasta Krakowa. Teren przejęło miasto, które musi zabezpieczyć miejsce pożaru do czasu wydania decyzji przez Nadzór Budowlany, co do przyszłości budynków, które obecnie zagrażają zawaleniem. Oględziny musi przeprowadzić też prokurator i powołany przez niego biegły, ekspert dochodzeń popożarowych. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że do sprawy może zostać powołany przez Prokuraturę właśnie Tomasz Wiśniewski.  

- Do oceny pożaru należy podejść bardzo metodycznie - mówi Tomasz Wiśniewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych. - Biegły będzie musiał bardzo dobrze sobie rozplanować i przyjąć dokładną metodologię prowadzonych oględzin, jednocześnie z zabezpieczeniem dokumentów i uczestniczeniem w formułowaniu zapytań do świadków - podkreśla.  

W rozpowie z Głos 24 wyjaśnia jak wygląda taki proces i co jest najważniejsze, aby ustalić faktyczną przyczynę pożaru, który będzie kosztował miasto kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Cała rozmowa z Tomaszem Wiśniewskim tu:

“Musimy wziąć pod uwagę, że komuś mogło zależeć na spaleniu tego obiektu” - ekspert pożarnictwa Tomasz Wiśniewski o pożarze archiwum UMK
Wiadomości Kraków. - Ten pożar nie da się przyrównać do żadnej innej akcji, czy zdarzenia w Europie - mówi Tomasz Wiśniewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych. Jak wygląda praca biegłego?

foto: Mateusz Łysik

zobacz też:

Kraków. Co dalej z budynkiem Archiwum UMK? Czy uda się wydobyć dokumenty?
Wiadomości Kraków. Straż pożarna kończy akcję gaśniczą w Archiwum UMK. Co dalej z budynkiem określi Nadzór Budowlany
Kraków. Radni PiS chcą kontroli w związku z pożarem Archiwum
Kraków wiadomości: Radni PiS domagają się kontroli UODO w związku z pożarem w Archiwum Miasta Krakowa
Kraków

Kraków - najnowsze informacje