poniedziałek, 15 lutego 2021 14:17, aktualizacja 4 lata temu

"Musimy wziąć pod uwagę, że komuś mogło zależeć na spaleniu tego obiektu" - ekspert pożarnictwa Tomasz Wiśniewski o pożarze archiwum UMK

Autor Marzena Gitler
"Musimy wziąć pod uwagę, że komuś mogło zależeć na spaleniu tego obiektu" - ekspert pożarnictwa Tomasz Wiśniewski o pożarze archiwum UMK

- Ten pożar nie da się przyrównać do żadnej innej akcji, czy zdarzenia w Europie - mówi Tomasz Wiśniewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych. W rozmowie o pożarze Archiwum UMK pytamy o metody pracy biegłych, którzy mogą wyjaśnić przyczyny bezprecedensowego wydarzenia.

Pożar w wybudowanej zaledwie dwa lata temu siedzibie Archiwum Urzędu Miasta Krakowa wybuchł 6 lutego wieczorem, a został opanowany cztery dni później. Od początku strażacy informowali o paleniu się dwóch budynków archiwalnych. Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo pod kątem "umyślnego sprowadzenia" zdarzenia, które zagraża mieniu wielkich rozmiarów.

Pożar Archiwum Miasta Krakowa. Prokuratura wszczęła śledztwo
Wiadomości Krakow Krakowska prokuratura wszczęła postępowanie ws. pożaru, który wybuchł w sobotę wieczorem w Archiwum Miasta Krakowa.

Kilkudniowa akcja zrodziła wiele pytań, na które odpowiedzi szukamy w rozmowie z gościem "Rozmów na Rękawce", Tomaszem Wiśniewskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych, doświadczonym strażakiem i wieloletnim biegłym sądowym w sprawach pożarów.

Zdaniem eksperta pożar krakowskiego archiwum był wydarzeniem bez precedensu. - Ten pożar nie da się przyrównać do żadnej innej akcji czy zdarzenia w Europie - podkreśla w rozmowie z Głos 24. Jego zdaniem pożar w Krakowie przypomina trochę pożary w sortowniach odpadów, w których płonęła zbita masa makulatury.

Tomasz Wiśniewski odpowiada na stawiane przez internautów pytania takie jak: dlaczego nie zadziałała instalacja gaśnicza w obiekcie, dlaczego do gaszenia użyto wody, czy można było ugasić pożar odcinając dopływ tlenu i dlaczego wykonano w budynku otwory.

Opowiada jak krok po kroku wygląda praca biegłego, który ma ustalić co doprowadziło do pożaru. - Bardzo cenne będą wskazania pierwszych jednostek, które zostały zadysponowane do tego zdarzenia. Strażacy są naocznymi świadkami, którzy widzą pożar zaraz po jego ujawnieniu - podkreśla ekspert. - Duże znaczenie ma też zapis z monitoringu.

- Daleki jestem od spekulacji na temat przyczyn pożaru, ale wyobraźmy sobie, że działał tam jakiś sprawca. Będzie mu zależało, żeby wydarzyło się to szybko i skutecznie - mówi ekspert. - Zawsze musimy wziąć pod uwagę, że komuś mogło zależeć na spaleniu tego budynku. Takich przestępstw w naszym kraju jest bardzo dużo. Jesteśmy krajem, który przoduje w podpaleniach w skali europejskiej - dodaje Wiśniewski.

- Jeżeli okoliczności są takie, że powstał on mniej więcej w tym okresie czasowym, w którym został zauważony, to sprawa jest bardziej przejrzysta - podsumowuje, ale zaznacza też, że dochodzenie biegłego może potrwać nawet ponad pół roku i nie można tego przyśpieszać.

Przypominamy, że radni PiS domagają się kontroli w związku z pożarem archiwum, podczas którego mogło dojść do ujawnienia wrażliwych danych zawartych w zgromadzonych tam dokumentach:

Kraków. Radni PiS chcą kontroli w związku z pożarem Archiwum
Kraków wiadomości: Radni PiS domagają się kontroli UODO w związku z pożarem w Archiwum Miasta Krakowa

Z kolei do zarzutów, że pożar był "na rękę" miastu odniósł się na konferencji prasowej prezydent Jacek Majchrowski. Pisaliśmy o tym tu:

Majchrowski o pożarze archiwum: „Sugestie o tym, że jest on miastu na rękę są skandaliczne” [VIDEO]
- 20 tys. metrów bieżących akt – to świadczy o ogromnie pracy. Nie jesteśmy w stanie w tej chwili oszacować ile dokumentacji się spaliło. To dopiero będzie można ocenić w momencie, kiedy się wejdzie tam do środka – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent Jacek Majchrowski. Pożar ar…

zobacz też:

Kraków. Ekspert o pożarze Archiwum. Dlaczego tak trudno było go ugasić?
Wiadomości Kraków: Ekspert pożarnictwa, Paweł Frączek, wieloletni rzecznik Komedy Głównej Państwowej Straży Pożarnej mówi o pożaże Archiwum Miasta Krakowa
Kraków. Archiwum w ogniu. Tysiące akt bezpowrotnie zniszczone. Czy konieczna będzie rozbiórka budynku?
Wiadomości Kraków : Trwa akcja gaśnicza Archiwum Miasta Krakowa. Zobacz jak strażacy walczą z trwającym już trzecią dobę pożarem.
Kraków. Pożar Archiwum Miejskiego opanowany, ale budynki mogą nadawać się tylko do rozbiórki
Straż Pożarna opanowała trwający od soboty pożar dwóch budynków Archiwum Miasta Krakowa. Jak wygląda sytuacja wyjaśnia oficer prasowy KM PSP w Krakowie st. kpt Bartłomiej Rosiek.
Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje

Rozrywka