czwartek, 29 września 2022 12:36

Bon turystyczny przedłużony. "To dobra wiadomość dla Małopolski"

Autor Marzena Gitler
Bon turystyczny przedłużony. "To dobra wiadomość dla Małopolski"

Bon turystyczny został przedłużony. Prezydent  Andrzej Duda podpisał dziś ustawę, która m.in. przedłuża termin  ważności bonu turystycznego z 30 września 2022 r. na 31 marca 2023 r. To dobra wiadomość i dla rodziców i dla firm z sektora turystycznego.

Rodzice  i opiekunowie dostali kolejne pół roku na na wykorzystanie bonu turystycznego. Jego ważność została przedłużona do 31 marca 2023 roku.

Informację o przedłużeniu bonu przekazał już w w piątek,23 września podczas prezentacji Mobilnego Centrum Edukacji „Turystyczna Szkoła” w Rabce-Zdroju wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy.

- Decyzją rady ministrów na bon turystyczny przeznaczone zostało 4 mld zł. To jest największy projekt pomocowy w Europie. Nie ma porównywalnej skali projektu. Na tę chwilę ok. 3 mld zł trafiło już do przedsiębiorców. Przede wszystkim do branży noclegowej, hoteli, pensjonatów, kampingów, biur turystycznych, które organizują różnego rodzaju imprezy. Gdy po sezonie letnim okazało się, ze jeszcze 1 mld zł jest do wykorzystania z w ramach bonu, odpowiadając na sugestie ze strony polskich rodzin i branży turystycznej, że należało by jeszcze dać możliwość tym rodzinom, które nie aktywowały bonu, zapadła decyzja, by wydłużyć czas realizacji bonu do końca marca roku przyszłego – mówił wiceminister.

O korzyściach dla Małopolski z przedłużenia bonu mówił też prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej , Grzegorz Biedroń. Podkreślił, że 22 proc. bonów kwotowo było realizowanych w Małopolsce, w która mieszka zaledwie 9 proc. ludności Polski. - W ostatnim sezonie zimowym, jeżeli chodzi o ferie małopolskie, to 40 proc. realizacji bonów dotyczyło naszego województwa. Wydłużenie tego terminu jest dla nas niezwykle istotne, bo zahaczamy o kolejny ważny dla małopolskich przedsiębiorców sezon zimowy – mówił w Rabce Biedroń.

Dzięki bonowi do małopolskich firm z tego programu trafiło już ok. 400 mln zł i jest szansa, ze będzie ich jeszcze więcej. W  Małopolsce jest 5,6 tys. podmiotów turystycznych. Do tej pory odebrały one 1,1 mln płatności za bon turystyczny, w łącznej wysokości ok. 611 mln złotych. To pierwszy wynik w kraju, przed województwami: pomorskim (515,1 mln zł) i zachodniopomorskim  (450,7 mln zł).

Bon  turystyczny mogą aktywować rodzice i opiekunowie, na których jest  przyznane świadczenie „500+”. Zrobią to tylko na PUE ZUS.  Po aktywacji rodzic otrzymuje kod, który podaje się podczas płatności.  Każda transakcja jest potwierdzana jednorazowym kodem, który jest  wysyłany SMS-em.

Jeżeli  rodzić albo opiekun nie ma na swoim profilu PUE zakładki z bonem  turystycznym, powinien zgłosić się do Polskiej Organizacji  Turystycznej.

Na  każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek  wychowawczy „Rodzina 500+”, przypada bon w kwocie 500 złotych. W  przypadku np. dwójki dzieci,  wartość bonu to 1000 złotych. Natomiast na dziecko z  niepełnosprawnością, którą potwierdza odpowiednie orzeczenie, bon wynosi  1000 złotych. Bon turystyczny otrzyma także dziecko, którego rodzice  pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu nie  przysługuje im „500+”.

fot. Pixabay.com

Polska

Polska - najnowsze informacje