czwartek, 21 stycznia 2021 08:09

Brytyjski szczep koronawirusa potwierdzony w Małopolsce!

Autor Aleksandra Tokarz
Brytyjski szczep koronawirusa potwierdzony w Małopolsce!

U pacjenta przebywającego na terenie Polski zidentyfikowano brytyjski wariant koronawirusa B.1.1.7. Poinformowało o tym prywatne laboratorium genXone.

Wszystko wskazuje na to, że brytyjska mutacja koronawirusa dotarła do Polski. Pacjent, u którego potwierdzono zakażenie brytyjską odmianą koronawirusa B.1.1.7. pochodzi z województwa małopolskiego.

- Szczep został wykryty w ramach projektu naukowego naszego laboratorium. W ramach tego projektu chcemy stworzyć narzędzie do monitorowania pandemii. Pozyskaliśmy w tym celu próbki z całego kraju - tłumaczy w rozmowie z wp.pl prezes laboratorium Michał Kaszuba. W jednej ze 100 przebadanych próbek stwierdzono obecność brytyjskiej mutacji koronawirusa.

Nowy wariant wirusa SARS-CoV-2 wykryto w Wielkiej Brytanii 14 grudnia. Brytyjski minister zdrowia przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą. Wariant ten jest o wiele bardziej zaraźliwy niż inne szczepy tego patogenu. Jak przekazał Matt Hancock, nie wydaje się, aby powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciw COVID-19.

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) obecność brytyjskiej odmiany koronawirusa SARS-CoV-2 odnotowano już w ponad 60 krajach.

fot. ilustracyjne

Małopolska - najnowsze informacje