środa, 22 stycznia 2020 14:57

Brzesko zajęło 1. miejsce w Małopolsce i 14. w kraju

Autor Mirosław Haładyj
Brzesko zajęło 1. miejsce w Małopolsce i 14. w kraju

Sprzęt AGD o wartości 10 000 zł trafi do Brzeska, które w 11. edycji plebiscytu „Świeć się z Energą” zwyciężyło w Małopolsce i ostatecznie zajęło 14. miejsce w ogólnopolskim finale.

Nowoczesne urządzenia zostaną przekazane do miasta dzięki zaangażowaniu jego mieszkańców i sympatyków. W finale Brzesko rywalizowało o głosy z 15 miastami, wśród których były m.in. Rzeszów i Bydgoszcz. Największą liczbę głosów zgromadziło Bielsko-Biała, tym samym wygrywając plebiscyt i zdobywając tytuł „Świetlnej stolicy Polski”.

W tegorocznym plebiscycie udział wzięło 175 miast, a oddano w nim ponad 67 tys. głosów. Bezkonkurencyjne było miasto Bielsko-Biała, które zdobyło 14 235 głosów. Wielka mobilizacja bielszczan w mediach społecznościowych w ostatnim dniu konkursu pozwoliła miastu podwoić liczbę zdobytych głosów. Do ostatnich chwil walczył też Zamość, który finalnie znalazł się na drugim miejscu (6 567 głosów) a o mały włos nie dogonił go Rzeszów. Stolica Podkarpacia zajęła ostatecznie trzecie miejsce na podium (6 357 głosów).

Dla potrzebujących

„Świeć się z Energą” to charytatywna akcja Grupy Energa w której miasta walczą nie tylko o miano aglomeracji posiadającej najpiękniejsze zimowe iluminacje, ale także o pomoc dla potrzebujących mieszkańców. Zwycięzca, oprócz tytułu „Świetlnej Stolicy Polski”, otrzymuje nagrody o wartości 50 tys. zł, do pozostałych finalistów trafia wsparcie o wartości 10 tys. zł.  Tegoroczna pula nagród, które trafią do potrzebujących właśnie z Bielska-Białej, a także do innych finalistów plebiscytu, wynosi 200 tys. zł.

Plebiscyt organizowany jest już od ponad dekady. W tym czasie, właśnie w ramach akcji  „Świeć się z Energą”, do domów dziecka, stowarzyszeń, czy ośrodków pomocy społecznej trafiło kilkaset energooszczędnych urządzeń AGD: pralki, lodówki, zmywarki czy kuchenki. Łączna wartość dobroczynnego wsparcia od Grupy Energa – od pierwszego plebiscytu, do zakończenia aktualnej edycji przekroczyła już milion złotych.

– Poprzez „Świeć się” już od 11 lat staramy się rozniecać w sercach Polaków chęć pomagania bliźnim oraz poczucie lokalnego patriotyzmu – mówi Adrianna Sikorska, wiceprezes Zarządu Energi SA. – Gratuluję mieszkańcom i sympatykom Bielska-Białej. Dzięki zaangażowaniu i mobilizacji wsparcie od Grupy Energa trafi w tym roku do ich ukochanej miejscowości – dodaje.

Ostateczna klasyfikacja Plebiscytu Miast wyglądała następująco:

1. Bielsko-Biała


2. Zamość

3. Rzeszów

4. Bydgoszcz

5. Września

6. Starachowice

7. Czersk

8. Wschowa

9. Łomża

10. Świnoujście

11. Giżycko

12. Legnica

13. Radom

14. Brzesko

15. Aleksandrów Łódzki


16. Opole

Fot. i inf.: Energa

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje