wtorek, 5 stycznia 2021 11:05

Burmistrz Niepołomic i jego zastępca staną przed sądem. Jest oficjalne oskarżenie

Autor Marzena Gitler
Burmistrz Niepołomic i jego zastępca staną przed sądem. Jest oficjalne oskarżenie

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował o skierowaniu przez prokuratora do sądu aktu oskarżenia przeciwko burmistrzowi Miasta i Gminy Niepołomice oraz jego zastępcy. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

Akt oskarżenia wobec burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice oraz jego zastępcy do Sądu Rejonowego w Wieliczce skierował 31 grudnia 2020 roku Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Śledczy zarzucają im przekroczenie uprawnień podczas przetargu na budowę Szkoły Podstawowej w Niepołomicach. Zarzuty mówią o niedopełnieniu obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowych przez inną osobę.

"Zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień, do jakich doszło podczas przetargu na budowę Szkoły Podstawowej w Niepołomicach, w szczególności w związku z udzieleniem zamówienia publicznego na stworzenie wizji koncepcyjnej obiektu" - przekazała Prokuratura Krajowa. "Ponadto Roman P. jest oskarżony o czyn z art. 233 par. 1 i 6 kk. polegający na złożeniu fałszywego pisemnego oświadczenia o braku lub istnieniu okoliczności stanowiących podstawę wyłączenia z postępowania przetargowego" - przekazano w komunikacie dla mediów.

Przypominamy, że burmistrz i zastępca zostali zatrzymani w Urzędzie Miejskim w Niepołomicach 3 grudnia 2019 roku przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zostali też zawieszeni w pełnionej funkcji, a obowiązki burmistrza przejął  wyznaczony przez premiera urzędnik.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec obu podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 tysięcy złotych i 70 tysięcy złotych, dozór policji oraz zakazem kontaktowania się ze świadkami i współpodejrzanymi i ponowne zawieszenie w czynnościach służbowych.

W trakcie postępowania poręczenie majatkowe zostało zmniejszono odpowiednio do 50 tysięcy złotych i 20 tysięcy złotych. Sąd Rejonowy Katowice Wschód 29 września 2020 r. uchylił zawieszenia w czynnościach podejrzanych, uznając, iż w związku z końcowym etapem śledztwa przesłanki zastosowania tego środka przestały być aktualne i obaj wrócili na swoje stanowisko w Mieście i Gminie Niepołomice.

Za zarzucane czyny może grozić do 10 lat więzienia.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje